• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 25 °C

Türk Organik Sektöründen Abd Çıkarması

Türk Organik Sektöründen Abd Çıkarması
Dünya genelinde son yıllarda tüketici bilincinin artmasıyla yıldızı parlayan, insan sağlığına ve çevreye duyarlı organik ürünler, ABD'nin Anaheim...

Dünya genelinde son yıllarda tüketici bilincinin artmasıyla yıldızı parlayan, insan sağlığına ve çevreye duyarlı organik ürünler, ABD'nin Anaheim kentinde 10-12 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenen Natural Products Expo West Fuarında yeni dünyanın ithalatçılarının beğenisine sunuldu. Fuara, Türkiye'den ise 7 firma katıldı.

Almanya'da düzenlenen Biofach Fuarına Türkiye'den bu yıl 20 Türk organik ürün üreticisi firma katılırken, Natural Products Expo West Fuarına 7 Türk firması katıldı. Bu yıl 37. kez düzenlenen Natural Products Expo West Fuarına 80 binin üzerinde ziyaretçi katıldı. 3 bin 100 firma fuarda boy gösterirken, Natural Products Expo West Fuarı, Türkiye Milli Organizasyonunun bu yıl ilk kez Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından yapıldığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, özellikle ABD'nin batı yakasında ABD'nin ekonomik olarak en gelişmiş bölgeleri arasında yer alan Kaliforniya'da Türk gıda ürünlerinin tanıtım olanağı bulduğunu kaydetti. Ege İhracatçı Birliklerinin Almanya'da düzenlenen ve dünyanın en büyük organik ürünler fuarı olan Biofach Organik Ürünler Fuarında Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu uzun yıllardır başarıyla yerine getirdiğini hatırlatan Tarakçıoğlu, "Biofach Fuarının katkılarıyla Türkiye'nin organik ürünler ihracatı 400 milyon dolar düzeylerine ulaştı. Natural Products Expo West Fuarı ile Türk organik sektörü dünyanın en çok organik ürün tüketen ikinci kıtasında güçlü bir tanıtım yapacak. Bu sayede 2023 yılı için ortaya koyduğumuz 2.5 milyar dolar organik ürün ihracatına bir adım daha yaklaşacağız. Türkiye Milli Katılım Organizasyonu kapsamında kuru meyve, süt ürünleri, meyve suyu ve un sektöründe faaliyet gösteren Türkiye, firmaları ürünlerini tanıtma olanağı buldu. Fuarın, profesyonel ziyaretçi oranı oldukça yüksek olduğu için ABD pazarına girmek isteyen firmalar için son derece önemli bir etkinlik. Geleceğin sağlıklı gıda trendlerini takip etmek için de önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu yıl az firma ile de olsa ilk kez Türkiye'den milli katılımı gerçekleştirdik. Umarım ülkemizin gıda ürünlerini California pazarında bundan sonra daha çok görmeye başlarız" dedi.

Organik ürünler pazarı 72 milyar doları geçti

Organik tarımın, tüm dünyada hızla gelişmekte ve günümüzde 120'den fazla ülkede uygulanmakta olduğu ifade edilirken, Dünya genelinde organik gıda ve gıda dışı ürün üretim alanı, miktarı ve global ticaret hacminin de her geçen yıl artığı bildirildi. Pek çok ülkedeki organik tarım alanının payı giderek artış gösterirken, sertifikasız olarak çok daha fazla ülkede organik tarımda sertifikasyon sürecine yeni geçiş yapıldığı tahmin ediliyor. Dünya çapında yapılan en son araştırmalara göre ise yaklaşık 31 milyon hektar alanda organik tarım yapılıyor ve organik olarak yönetilen çiftliklerin sayısı yaklaşık 634 bin olduğu kaydedildi. Organik tarıma ayrılmış alanlar itibariyle de Avustralya, Arjantin, AB, ABD, Kanada, Hindistan öne çıkan ülke ve ülke grupları arasında yer alırken, ülkelerarası dünya organik ürün ticaret hacmi, gıda-dışı ürünler de dahil olmak üzere 72 milyar doları aşmış durumda olduğu da öğrenildi.

Türk Organik Sektöründen Abd Çıkarması

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim