Türk yatırımcının yeni gözdesi o ülke oldu

Türk yatırımcının yeni gözdesi o ülke oldu

Eskiden herkesin hayaliydi Almanya'ya gitmek çalışmak veya burada iş kurmak şimdilerde Türk yatırımcının yeni gözdesi başka bir ülke oldu.

Avrupa birliği yolunda hızla ilerleyen ve isim sorununu çözen Makedonya'nın geçtiğimiz haftalarda NATO'dan tam üyelik daveti alması ve Merkel'in AB yolundaki destek ziyaretinin ardından Makedonya'ya adeta yatırım için gelenlerin sayısında patlama yaşanıyor.

Keşif için hemen hemen her gün ülkeye Özellikle Türkiye'den bir çok iş insanı ziyarette bulunurken ülkede 300'e yakın Türk şirketi faaliyet yürütüyor.

En göze çarpanları ise Sütaş,Koç grubu,Cevahir ve Halkbank yer alıyor. Ülkede teknolojiden tarım'a inşaattan gıda sektörüne hatta medya sektörüne kadar bir çok Türk şirketi faaliyet yürütüyor.

Üsküp Haber Kurucusu ve Genel Yayın Sorumlusu Sadık Şimşek Armoni Medja Doo adıyla kurduğu danışmanlık şirketi vasıtasıyla Makedonya'ya şirket kurmak için gelenlere yardımcı olduklarının altını çizerek Oturma izni,Şirket kuruluşu gibi konularda yatırımcılarla bilgilerimizi paylaşıyoruz.

Ülkeye talep olunca haliyle gelende çok oluyor. Güvenilir insanlarla çalışmak ve şirket kurmak oldukça önemli diyen Şimşek Ülkede ÜsküpHaber'in en güvenilir markalardan biri olma yolunda hızla ilerlediğinin altını çiziyor.

Makedonya'da 10 yıl boyunca vergi muafiyetinin söz konusu olması ve kurumlar vergisinin sadece yüzde10 olması ise ülkeyi başlıca cazibe merkezi haline getiren avantajlardan.

Ülkede ayrıca 630 Milyonluk serbest bir pazara hitap eden zemin mevcut.

Çevresindeki ülkelerle Makedonya'yı bir üs olarak kullanıp ticaret yapmak mümkün.

Hali hazırda irili ufaklı bir çok işletme Züccaciye'den tutun Tekstil ürünlerine hatta gıda ürünlerine kadar Türkiye'den ithal ediyor diyen Sadık Şimşek üstelik bu ürünler Türkiye'deki fiyatlarına göre oldukça pahalı.

Gümrük vergisindeki avantajlarıda kullanan Makedonya merkezli işletmeler bu ürünleri Türkiye'den çok uygun rakamlara getirerek değerininin kat kat üstünde bölgede pazarlayabiliyor.

Makedonya'yı üs olarak kullanarak çevre ülkelere pazarlama yapılıyor.

Şirket kuruluşunun 4 iş günü içerisinde gerçekleştiğini ifade eden Sadık Şimşek oturma izninin ise 1 ay içerisinde çıktığını söylüyor.

Daha fazla bilgi ve yatırım fırsatları için Sadık Şimşek'e instagram üzerinden www.instagram.com/gidilesinet Whatsapp üzerinden ise 0544 373 08 50 İletişim hattından ulaşabilirsiniz