• BIST 102.494
  • Altın 226,632
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 6 °C

"Turkcell'in 4.5g'si Avrupa Ve Amerika'yı Solladı"

"Turkcell'in 4.5g'si Avrupa Ve Amerika'yı Solladı"
4.5G'nin birinci yılına sayılı günler kala Speedtest'in geliştiricisi Ookla tarafından yayınlanan raporda Turkcell; Almanya, ABD, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya'nın lider mobil operatörlerini geride bırakarak müşterilerine en hızlı interneti sunmayı

İSTANBUL (AA) - Turkcell, 4.5G'nin birinci yılına sayılı günler kala Almanya, ABD, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya'nın lider mobil operatörlerini geride bırakarak müşterilerine en hızlı interneti sunmayı başardı.

Turkcell açıklamasına göre, yaptığı yatırımlarla dünyanın en güçlü 4.5G altyapılarından birini Türkiye'ye kazandıran Turkcell, bu alanda dünyanın lider operatörlerini geride bırakarak Türkiye'yi en hızlı 4.5G ile buluşturdu.

4.5G'nin birinci yılına sayılı günler kala Speedtest'in geliştiricisi Ookla tarafından yayınlanan raporda Turkcell; Almanya, ABD, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya'nın lider mobil operatörlerini geride bırakarak müşterilerine en hızlı interneti sunmayı başardı.

Turkcell müşterilerinin ortalama indirme hızı 53,4 Mbps olurken, yükleme hızları ise 18,6 Mbps'ye ulaştı.

Turkcell yine bu operatörler arasında, 2 GB'lik internet paketlerinin maliyetleri dikkate alınarak yapılan hesaplamada en uygun fiyatla mobil data sunan şirket oldu. Turkcell'in Türkiye'de 39 TL'den sunduğu paketlere, Fransa'daki kullanıcılar 77 TL, İngiltere'dekiler 89 TL, Amerika'dakiler ise 126 TL'den sahip olabildi.

Bu sayede Turkcell müşterileri dünya çapındaki internet hızlarına en avantajlı fiyatlarla kavuşma şansını elde etti.


- Data kullanımı yüzde 92 artarak 602 milyon GB'ye ulaştı


4.5G ihalesinde en yüksek frekansları alarak rakiplerine fark atan Turkcell'in bu farkı rakamlara da yansıdı. Kısa zamanda sadece illerde değil tüm ilçelerde de 4.5G kapsamasını başarıyla tamamlayarak, 4.5G kapsamasını yüzde 82,5'e çıkaran Turkcell'in 4.5G müşteri sayısı ise 26 milyona dayandı.

Turkcell müşterileri 4.5G ile birlikte data kullanımlarında da rekora imza attı. 4.5G'li müşteriler yaklaşık bir yıl boyunca toplamda 602 milyon GB'ye yakın data kullanarak bir önceki yıla göre kullanımlarını yüzde 92 artırdı. Turkcell müşterilerinin ortalama aylık data tüketimleri ise 5GB oldu.

4.5G'nin birinci yılına doğru giderken en çok mobil internet kullanan il 56 milyon GB ile İstanbul oldu. İstanbul'un dışında mobil internet kullanımının en yoğun olduğu iller ise sırasıyla Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli, Muğla, Mersin, Konya ve Gaziantep olarak yer aldı. Türkiye'deki en çok data tüketimi ise yaklaşık 2,5 milyon GB ile 18 Aralık günü yaşandı.


- "Işık hızında mobil interneti köylere de götüreceğiz"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 4.5G ile geçen yaklaşık bir yılı değerlendirdi. 4.5G ihalesinde yaptıkları yatırımla Türkiye'de 4.5G'de liderliklerini ilan ettiklerini aktaran Terzioğlu, şunları kaydetti:

"Ancak bunun bizim için yeterli olmadığını biliyorduk. Amacımız ülkemiz insanına dünyanın en yüksek mobil internet hızını gerçek 4.5G deneyimiyle sunmaktı. Bunun için yatırımlarımızı ara vermeden sürdürdük ve sadece Türkiye'nin değil dünyanın en iyi altyapılarından birini kurarak 2020'lerin teknolojileriyle hizmet vermeye başladık.

Aradan geçen yaklaşık bir yıllık zamanda sadece illerimizi değil tüm ilçelerimizi de 4.5G ile donattık. Yakın zamanda köylerimizi de 4.5G ile buluşturacağız. Ülkemizi doğusundan batısına kuzeyinden güneyine 4.5G ağıyla örerek bilgiye herkesin istediği yerden istediği zaman ulaşmasını hedefledik. Bunu sağlamak için insanlarımıza bırakın Türkiye'yi, Avrupa ve Amerika'daki insanlardan daha hızlı mobil internet erişimi imkanı sunuyoruz. Hatta bu hıza onlardan daha uygun fiyatlarla ulaşmalarını sağlıyoruz. Bu da bizi fiyat ve performansta dünya liderliğine taşıyor."

Terzioğlu, bilgiye erişimi sadece data hizmetiyle sınırlı tutmadıklarını vurguladı. Sundukları dijital servislerle de müşterilerinin aldıkları bilgilerle hayatlarını zenginleştirip kolaylaştırmalarına yardımcı olduklarını ifade eden Terzioğlu, şu açıklamalarda bulundu:

"BiP, Turkcell TV+, lifebox, Goller Cepte, fizy, Hesabım, Dergilik ve Turkcell Akademi uygulamalarını indiren müşteri sayımız, 4.5G'nin etkisiyle son bir yılda iki kattan fazla artarak 44,2 milyona yükseldi. Tabii ki bugün geldiğimiz noktayı da yeterli bulmuyoruz. Türkiye'nin Turkcell'i olarak üzerimizdeki sorumluluğun farkındayız. Bunun için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

Bir yandan 4.5G'de yeni terminallerin gelmesiyle birlikte insanlarımızı 800 Mbps, 1 Gbps hızlarla buluşturmayı planlarken bir yandan da geleceğin teknolojilerinde ülkemizin de söz sahibi olması için çalışıyoruz. 4.5G teknoloji liderliğimizi 5G'de de sürdürmek ve öncü rolümüzü devam ettirmek amacıyla 5G teknolojilerinin geliştirilme sürecinde aktif rol alıyoruz. Bu amaçla özellikle son 1 yıldır hem ulusal hem de global ölçekte çok önemli iş birlikleri yapıyoruz."


- "Yerli kaynaklar konusunda büyük bir hassasiyet taşıyoruz"


Türkiye için son derece kritik olan yerli teknolojilerin kullanımı konusunda da üzerlerine düşeni fazlasıyla yaptıklarına işaret eden Terzioğlu, Türkiye'nin teknolojide tüketen değil üreten ülke olabilmesi yolunda katkı sağlamak için gece gündüz çalışarak yerli üretimi desteklediklerini belirtti.

Terzioğlu, gerek teknolojik altyapıda, gerekse bu altyapı üzerinden taşınacak data konusunda yerli kaynaklarla çalışıp üretme noktasında büyük bir hassasiyet taşıdıklarını ifade etti.

Bu noktada birçok kurumla iş birliği içerisinde çalıştıklarını bildiren Terzioğlu, şu ifadeleri kullandı:

"İlk geliştirme aşamalarından bu yana güçlü bir destek sunduğumuz yerli baz istasyonu için 250 adet sipariş verdik. Yerli baz istasyonunun yanı sıra ilk olarak Turkcell'in girişimleri ile gündeme gelen ve yakın zamanda imzaladığımız Türkiye'nin ilk yerli 4.5G baz istasyonu anteninin geliştirilmesine yönelik iş birliği anlaşmasının da yerli teknolojilerin gelişimine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Sadece 4.5G'de değil 5G'de de Ar-Ge çalışmaları ve yerli teknolojileri hayata geçirmek için ortak projelerde çalışıyoruz.

4.5G'de birinci yıla girerken Türkiye'de 4.5G’yi sunmamız için bize bu ortamı yaratan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız ve BTK'ya teşekkürlerimizi sunarken, 4.5G'de liderlerimizi pekiştirerek dünya çapında hizmet sunmak için bizi cesaretlendiren tüm müşterilerimize şirketim adına sonsuz şükranlarımı sunarım."


- "4.5G ile Türkiye'yi 10 milyar dolarlık ek yükten kurtardık"


Terzioğlu, "Türkiye'nin 3G'den 4G'ye geçmek yerine Cumhurbaşkanımızın tavsiyesiyle daha ileri bir teknoloji olan 4.5G'ye geçmesiyle, ekonomiyi 10 milyar dolarlık yükten kurtardık. Bu teknolojiyle 5G'ye geçmek çok daha az yatırımla daha kolay olacak." ifadelerini kullandı.

Geçen yıl düzenlen 4.5G frekans ihalesine de değinen Terzioğlu, bu ihalede en yüksek bedelle en fazla frekansı aldıklarını hatırlatarak, "İhalede rakiplerimizden fazla frekans alarak en yeni teknolojiyi ülkemize kazandırdık. Kullanım hakkı kazandığımız frekanslar için 5 milyar 560 milyon TL'nin üzerinde bir rakam ödedik. Ayrıca 933 milyon TL'yi aşan KDV'nin de maliyenin kasasına girmesini sağladık. Böylece ülkemizi ileri teknoloji ile tanıştırırken ülke ekonomisine de kaynak sağladık. 4.5G ile hem devletimiz hem de milletimiz kazanmış oldu" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim