• BIST 93.616
  • Altın 208,990
  • Dolar 5,3413
  • Euro 6,0898
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 15 °C

Türkçeyi televizyondan öğrendi, dereceye girdi!

Türkçeyi televizyondan öğrendi, dereceye girdi!
Suriye’deki iç savaş sonrası Türkiye'ye sığınan ve Balıkesir'in Bandırma ilçesine yerleştirilen Suriyeli ailenin büyük oğlu Hamza Alkudn, televizyondan öğrendiği Türkçe’siyle Okulistik sınavında Türkiye 1.'si oldu.

Bandırma'da pazarlarda çorap satarak geçimini sağlayan baba Bilal Alkudn ile Suriye'de elektrik mühendisi olan ve şu an Bandırma'da çalışmayan anne Rana Bitar Alkudn’un büyük oğulları Hamza Alkudn, 2015-2016 Eğitim ve Öğretim yılında yapılan Okulistik sınavında Türkiye 1.'si oldu. Türkçe'yi okula gitmeden önce televizyondan öğrendiğini belirten Hamza Alkudn, ''Bandırma Marmara İlköğretim Okulu'nda 3'e geçtim. Okula gitmeden önce Türkçe'yi televizyon seyrederek öğrendim. Okulistik sınavında Türkiye 1.si oldum. Bandırma'da çok güzel arkadaşlar edindim. Birsen Şahin öğretmenim çok iyi. Türkiye'yi ve Bandırma'yı çok sevdim'' dedi.
Anne Rana Bitar Alkudn ise “Bandırma'dan çok memnunum ama hayat burada çok zor. Çok fatura, çok kira, çok iş az para var. Suriye'de elektrik mühendisiydim. Bandırma'da elektrik mühendisliği işinde çalışmak isterim. konuşmakta zorlanabilirim. Ama Arapça, İngilizce biraz Türkçe biliyorum'' dedi.


179 Suriyelinin ilçelerinde barındığını kaydeden Bandırma Kaymakamı Tuncay Sonel, ihtiyaçlarının karşılanması konusunda Sosyal Yardımlaşma Vakfı kanalıyla gerekli yardımların yapıldığını söyledi.


OKULİSTİK NEDİR?
Okulistik internet üzerinden hizmet veren bir eğitim portalı. Türkiye’de bir çok okulun üye olduğu sisteme devlet okullarından da bir çoğu üye. Öğrenci velilerinin kişisel olarak ta üye olabildiği sistemde her dersten müfredatın seyrine göre soru ve çalışma programları giriliyor. Çocuklar bilgisayardan çözdükleri testler sayesinde, eksik kaldıkları konuları net görüp o konuları çalışabiliyorlar. Türkiye genelinde yılda 6 ila 8 arası sınav yapılıyor. Öğrencilerin bu sınavlarda hem okullarında, hem ilçe, il ve Türkiye çapındaki durumları görülebiliyor. Velilere de ayrıntılı karne veriliyor. 


TÜRKER YEŞİL

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler:
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim