• BIST 89.778
  • Altın 214,527
  • Dolar 5,3821
  • Euro 6,0745
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 15 °C

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Manisa'da

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu Manisa'da
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Bu Siyasi Partiler Kanunu'yla partili cumhurbaşkanlığı derseniz, meclisin başkanı denetleme ihtimali olmaz. Hatta bu sistemle apartman yönetemezsiniz" dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Bu Siyasi Partiler Kanunu'yla partili cumhurbaşkanlığı derseniz, meclisin başkanı denetleme ihtimali olmaz. Hatta bu sistemle apartman yönetemezsiniz" dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Manisa Şubesi tarafından düzenlenen "Türkiye nereye gidiyor?" konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu'nda düzenlenen konferansa Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, ADD Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Altınışık, HSYK Eski Başkanı Ali Suat Ertosun, ADD Manisa Şube Başkanı Gülbahar Tahmilci ve çok sayıda dinleyici katıldı. Salonda konferansa katılanlarla tek tek selamlaşan Feyzioğlu, protokolde kendisine ayrılan yere oturmayarak katılımcıların arasına geçti, onlarla fotoğraf çekildi.

"Bu sistemle apartman yönetemezsiniz"

Konferans öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Feyzioğlu, yeni anayasa paketiyle birlikte gündeme gelen "Partili Cumhurbaşkanlığı" sistemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin korunmasına dikkat çeken Feyzioğlu, "Hangi hükümet sistemini getirirsek getirelim, kuvvetler ayrılığının çok güçlü bir şekilde olması lazım. Yargının nasıl bağımsız, tarafsız ve hesap verebilir olduğunu anayasa taslağında görmeden konuştuğumuz her şey boş. Yasamanın, Cumhurbaşkanı'nı, hükümeti nasıl denetleyebileceğini görmeden konuştuğumuz her şey boş. Bu Siyasi Partiler Kanunu'yla partili cumhurbaşkanlığı derseniz, meclisin başkanı denetleme ihtimali olmaz. Hatta bu sistemle apartman yönetemezsiniz. Siz apartman yöneticisiyle deneticiyi aynı kişi yapıyor musunuz? Ya da apartman yöneticisi seçip, yöneticiye de "Ya deneticiyi de sen seç" denildiğini hiç duydunuz mu?" Apartman genel kurulu kat malikleri genel kurulu yöneticiyi seçiyor. Bir de üstüne denetçiyi seçiyor. Bugün Siyasi Partiler Kanunu neye izin veriyor? Milletvekili adaylarının tamamını parti genel başkanının da içinde bulunduğu MYK'nın seçmesine izin veriyor. Ön seçimi yüzde 100 ve her yerde zorunlu kılan bir siyasi partiler kanunumuz var mı? Yok. Demek ki partili cumhurbaşkanı, parti genel başkanı da olursa eğer, yasama organını kendisi belirleyecek" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim