Türkiye genelinde alarm!

Türkiye genelinde alarm!

Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki bir grup askerin darbe girişiminde bulunmasının ardından başlayan "14 Ağustos" söylentileri TSK'yi alarma geçirdi.

FETÖ'ye yakın isimlerin sosyal medya üzerinden başlattığı "14 Ağustos" söylentileri üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri'nin alarma geçtiği bildirilmişti. Dün, Türkiye genelindeki tüm askeri personel göreve çağırılırken, Hava Kuvvetleri'nin de alarma geçtiği ortaya çıktı. 

Hürriyet gazetesinden Deniz Zeyrek'in haberine göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığı; 2 savaş uçağı, 1 tanker uçağı, 1 erken uyarı uçağı ile 13 Ağustos’u 14 Ağustos’a bağlayan geceyarısından itibaren 48 saatlik nöbet başlattı.

Nöbet kapsamında 14 Ağustos geceyarısı Balıkesir’den iki F-16 savaş uçağı 4 saat uçuş yapmak üzere havalandı. Onlara eşlik etmek için bir tanker uçağı ve 1 erken uyarı uçağı daha havalandı. F-16’lar 4 saatte bir, tanker uçak ile erken uyarı uçağı ise 8 saatte bir nöbet değiştirdi.

Böylece Ankara-İstanbul arasındaki hava sahasında her an iki muharip jet göreve hazır olarak uçtu. Uçaklar 15 Ağustos’u 16 Ağustos’a bağlayan gece yarısına dek nöbeti sürdürecek.