Türkiye gıdada zam şampiyonu seçildi, yurt dışında haber oldu! OECD verilerine göre gıdaya en büyük zammı Türkiye yaptı, Reuters haberini yazdı...

Türkiye gıdada zam şampiyonu seçildi, yurt dışında haber oldu! OECD verilerine göre gıdaya en büyük zammı Türkiye yaptı, Reuters haberini yazdı...

Gıda ürünlerine yapılan zamlar uzun bir süredir tartışma konusu. Gerek sosyal medyada bir sene farkla yapılan alışveriş fişlerinin karşılaştırılması gerekse zamlanan yağ, peynir et fiyatları gündemdeyken artık yurt dışında da Türkiye haber konusu oldu...

Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında gıdaya en çok zam yapan ülkelerden olduğu belirlendi. Arjantin'den sonra ikinci sırada bulunan Türkiye, gıda enflasyonunda yurt dışı basınına da haber oldu.

OECD ülkelerinde gıda eflasyon oranları açıklandı. Ortaya konulan verilerde yüzde OECD ortalaması yüzde 3.3 iken, Türkiye'nin gıdada enflasyon oranı 20.6 olduğu açıklandı. Buna göre ise Türkiye gıda zammında Arjantin'den bir basamak sonra gelirken, bu durum İngiliz haber ajansı Reuters'a da haber konusu oldu.

Yiyecek alışverişi artık bir yüke dönüştü

Reuters'ın haberine göre artık gıda alışverişi Türkler için büyük bir yüke dönüştü. Habere göre insanlar artık gelecek zamlardan etkilenmemek için elindeki tüm parayı şimdiden makarna, yağ ve pirinç gibi gıda maddelerine yatırıyor.

Özellikle bebek yiyeceklerinin de pahalandığı dile getirilirken haber ajansının mikrofon uzattığı Hüseyin Duran, çocukları için endişelendiğini dile getirdi. İşinden olduğu için devletten yardım alan ve üç çocuğu olan Duran, sadece kirasını, gıda alışverişini ve kredi ödemelerini karşılayabildiğini açıkladı.

Tanzim gelir mi?

Sözcü gazetesinden Nuray Tarhan'ın haberine göre ise bu gidişat ile tanzim satışları tekrar hortlayabilir. Tarhan'a konuşan Ekonomist Dr. Murat Kubilay,  Türkiye'nin tarım ve hayvancılıkta yeterli yatırımı yapmaması nedeniyle dövizdeki artışla da ilişkin olarak temel gıda maddelerine ulaşım kısıtlandı. Dr. Kubilay'ın açıklamalarına göre; üretim için bir adım atılmazsa tanzime kadar gidecek fiyat artışlarına şahit olabiliriz.

İlgili Haberler