Türkiye İş Bankası ile Çinli Sinosure Arasında İş Birliği

Türkiye İş Bankası ile Çinli Sinosure Arasında İş Birliği

Türkiye İş Bankası ile Çin'in ihracat ve kredi sigorta kuruluşu olan Sinosure arasında iş birliği çerçeve anlaşması imzalandı.

İSTANBUL (AA) - Türkiye İş Bankası ile Çin'in ihracat ve kredi sigorta kuruluşu olan Sinosure arasında iş birliği çerçeve anlaşması imzalandı.

Banka açıklamasına göre, iş birliği mutabakatı içeren çerçeve anlaşması, Çinli şirketlerce Türkiye'de üstlenilen projeler ile Türkiye'ye yapılacak olan Çin menşeli yatırım malı ihracatında Türkiye İş Bankası aracılığıyla Sinosure tarafından kredi garanti desteği verilmesini kapsıyor.

Türkiye ile Çin arasındaki ikili ticaret hacminde ilk kez 1 milyar doların aşıldığı 2000 yılından bu yana kaydedilen gelişme sonucunda, 2016 sonunda ticaret hacmi 28 milyar dolar seviyesine ulaştı. Böylelikle Çin, Türkiye'nin dünya genelinde ikinci, Asya-Pasifik bölgesinde ise en büyük ticari ortağı haline geldi. Özellikle "İpek Yolu Ekonomik Kuşağı" ve "21. Yüzyıl Deniz Üzerinden İpek Yolu" stratejilerinin Çin-Türkiye iş birliğine yeni fırsatlar getirmesi bekleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Ertürk, Çin ile Türkiye arasında 1971 yılında tesis edilen Türkiye-Çin diplomatik ilişkilerinin, 1980'li yıllardan itibaren siyasi ve ekonomik alanda ilerleme kaydetmeye başladığını ve iki ülke arasında karşılıklı gerçekleştirilen üst düzey ziyaretlerle gelişen ilişkilerin, 2010'da stratejik iş birliği seviyesine yükseldiğini belirtti.

Ertürk, "Küresel olarak en büyük yatırımcı konumuna gelmekte olan Çin'in, Sinosure üzerinden bu konumunu güçlendireceğine ve ülkemize uzun vadeli yatırımların kazandırılması, teknoloji transferi kanallarının açılması ve ticaretin artırılması anlamında Sinosure'un öneminin giderek artacağına inanıyoruz. Bu sözleşmeyle ticaret, yatırım, altyapı, enerji, lojistik ve birçok diğer alanda müşterilerimize verdiğimiz desteği artırarak sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı