• BIST 95.411
  • Altın 222,530
  • Dolar 5,3450
  • Euro 6,0975
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara -4 °C
  • İzmir 4 °C

Türkiye Şehitlerini Anıyor

Türkiye Şehitlerini Anıyor
Genelkurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen "Türkiye Şehitleri Anıyor" etkinliği kapsamında Er Raşit ve Alay Kâtibi Mustafa öykülerine yer verildi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından düzenlenen "Türkiye Şehitleri Anıyor" etkinliği kapsamında Er Raşit ve Alay Kâtibi Mustafa öykülerine yer verildi.

Aziz şehitlerimizi yâd etmek için Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan "Türkiye Şehitlerini Anıyor" etkinliği kapsamında Harbiye Askeri Müzesi ve Kültür Sitesi Komutanlığında, Birinci Dünya Savaşı şehitleri Er Mehmet oğlu Raşit ve Alay Kâtibi Osman oğlu Mustafa'nın aziz ruhu için tören düzenlendi. Törende, Öğretmen Albay Erhan Altınok tarafından şehitlerin öyküleri anlatıldı.

Albay Altınok, Er Mehmet oğlu Raşit'in yürek yakan öyküsünü şöyle dile getirdi:

"Kafkasya'dan göç eden aile çiftçilik yapıyordu ve Raşit de elinden geldiğince yardımcı oluyordu ailesine. Aynı köyden Havva Hanım'la evlendi. Kamil, Kerim ve Nazmiye geldiler dünyaya. Seferberlik ilanıyla silahaltına alındı. Çanakkale Cephesine 5'inci Kolordu, 56'ıncı Fırka, 3'üncü Tabur, 9'uncu Bölük neferi olarak gitti Raşit. Bir sabah süngü hücumuna kalkmışlardı. Siperden birer aslan gibi fırlamışlardı. En önde ilk şehadete erenlerden oldu Mehmet oğlu Raşit."

Alay Katibi Osman oğlu Mustafa ile ilgili ise Albay Altınok şu bilgileri verdi:

"Ayşe Hanım'la evlendi. Fatma ve Şahabettin adında iki çocukları oldu. Önce Yunan Savaşı'na sonra Balkan Savaşı'na katıldı. Tabur Katibi Muavin Çavuşluğundan 17 yıl içerisinde sürekli bir başarıyla Alay Kâtipliğine terfi etti ve Birinci Dünya Savaşı başlayınca da 2'inci Kolordu, 6'ıncı Fırka, 17'nci Alay Kâtibi olarak görevlendirildi Ve Çanakkale Cephesi Kerevizdere Muharebeleri Sağından solundan geçen mermilerden elbet biri ona değecekti ve değdi de. Ağır yaralandı. Genç mesai arkadaşı Şükrü Bey koştu yanına. Ondan rica etti, "Edirne'ye git, aileme haber ver. Kızım Fatma Müberra ile de evlen, yakışırsınız birbirinize" dedi. Vasiyet yerine geldi Ruhları şad olsun. "

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim