15 bin öğretmen Alımı Yapılacak! Kadro ( kontenjan ) Dağılımı da açıklandı

Öğretmen ataması bekleyen binlerce kişiye müjde geldi. Milli Eğitim Bakanlığı kontenjan dağılımını duyurdu..

15 bin öğretmen Alımı Yapılacak! Kadro ( kontenjan ) Dağılımı da açıklandı
Yayınlanma Tarihi : 23 Eylül 2021 19:20

Binlerce kişiye öğretmenlik yolu göründü. Yapılacak öğretmen alımlarıyla ilgili ayrıntılar da bakanlık tarafından paylaşıldı.  Kadro dağılımı hakkındaki raporu da paylaşan bakanlık kaynakları ayrıca yapılması gerekenleri de açıkladı.

İhlas Haber Ajansı'ndan Utku Şimşek'in derlediği habere göre: Milli Eğitim Bakanlığınca yapılacak olan 15 bin öğretmen alımına ilişkin branş bazında kontenjan dağılımı belli oldu.

GENEL DAĞILIM ŞU ŞEKİLDE OLACAKTIR


Branş ve kontenjan dağlımı, öğretmen doluluk oranı ve ihtiyaç duyulan alanlar göz önünde bulundurularak yapıldı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in de sürekli dile getirdiği gibi temel eğitim alanına öncelik verildiği gözlemlendi. Bu kapsamda en çok atama yapılacak alanlar sırasıyla 2 bin 175 kontenjanla sınıf öğretmenliği, bin 755 kontenjanla özel eğitim öğretmenliği ve bin 302 kontenjanla okul öncesi öğretmenlik oldu.

Öte yandan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği için bin 30, ilköğretim matematik öğretmenliği için bin 1, İngilizce öğretmenliği için 857, rehberlik öğretmenliği için 804, matematik öğretmenliği için 733, fen bilimleri öğretmenliği için 702, Türkçe öğretmenliği için 698, Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği için 501, beden eğitimi öğretmenliği için 39'u milli sporcu olmak üzere 390 kişilik kontenjan oluşturuldu. Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 110 alandan her biri için de kontenjan verildi.

Takvime göre 15 bin öğretmen ataması için ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 27 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında alınacak. Atama sonuçları ise 31 Ocak 2022'de açıklanacak.

LİSTEYE ULAŞABİLMEK İÇİN TIKLAYINIZ