ABD'den Türkiye'nin Türkiye'nin F-16 Planını Destek

ABD Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşarı Wallander, ABD yönetiminin Türkiye'nin F-16 filosu konusunda attığı adımları desteklediğini ifade etti.

ABD'den Türkiye'nin Türkiye'nin F-16 Planını Destek
Yayınlanma Tarihi : 30 Haziran 2022 00:41

ABD Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşarı Celeste Wallander, Beyaz Saray Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ile yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güvenliğinin NATO'nun güvenliği demek olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin F-16 savaş uçağı filosunu modernize etme planını desteklerini ifade etti.

Anadolu Ajansı'ndan Kasım İleri'nin haberine göre; Wallender, Beyaz Saray Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ile bir grup gazeteciye açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin yeni F-16 satın alma ve mevcut F-16'larını modernize etme talebini değerlendiren Wallender, "ABD, Türkiye'nin F-16 filosu için modernizasyon planlarını tamamen destekliyor." dedi.

Wallender, Türkiye'nin güvenliğinin NATO'nun güvenliği demek olduğunu belirterek, "Bu planlar şu anda çalışılıyor ve sözleşme süreci için üzerinde çalışılması gerekiyor, ancak ABD Türkiye'nin savaş uçağı filosunun modernizasyonunu destekliyor, çünkü bu NATO güvenliğine katkıda bulunuyor. Güçlü Türk savunma kabiliyeti, güçlü bir NATO savunmasına katkıda bulunur." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı