AKP'li Bakandan İstanbul Büyükşehir Belediyesine Emek Hırsızlığı Tepkisi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, İstanbul'daki metrolara konulan "U" harfli logolara ilişkin açıklamalarda bulundu. Oldukça sert konuştu..

AKP'li Bakandan İstanbul Büyükşehir Belediyesine Emek Hırsızlığı Tepkisi
Yayınlanma Tarihi : 08 Eylül 2021 17:12

İstanbul Büyükşehir Belediye ve Ulaştırma Bakanlığı arasındaki gerilim sürüyor. Bakan metrolarla ilgili oldukça sert açıklamalarda bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine tepki gösteren bakanın açıklamasındaki ayrıntılar ise dikkat çekti. 

ANKARA (AA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından İstanbul'da yapılan metro projelerine konulan "U" harfli logoların bazı çevrelerce "underground (yer altı)" ifadesini yansıttığının iddia edilmesinin sorulması üzerine Karaismailoğlu, "O, ulaştırmanın 'U'su. İsteyen 'underground' anlasın ister 'U-Bahn' anlasın ister 'ulaştırma' anlasın ama biz Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak yaptığımız metroların ismini 'U' yapıyoruz." yanıtını verdi..

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yaptığı metrolara karışmadıklarını belirten Karaismailoğlu, yabancılar geldiklerinde "M" ve "U" harfleri dolayısıyla kafa karışıklığı yaşayıp yaşamayacaklarına ilişkin soru üzerine de şunları söyledi:

EMEK HIRSIZLIĞI YAPILMASIN

"Niye karışsın ki? Altında 'metro' yazıyor zaten. Biz işin kendisine odaklanalım. İstanbul'da çok büyük işlerimiz var, 7 tane büyük metro işi yapıyoruz. 7 tane büyük metro işi 103 kilometre, bunun Türk lirası olarak karşılığı 60 milyar liradır ama karşı taraf hiçbir iş yapmadı. Sırf algı operasyonları yapan bir yönetim var. O yüzden bundan rahatsız oldular. İstanbul dünyanın aynı anda en çok metro yapılan şehri. Bunları herkesin bilmesi lazım. Hiç kimsenin de emek hırsızlığı yapmaması lazım."

Karaismailoğlu, Bakanlığın yaptığı metro istasyonlarına konulan logoların yeni olmadığına da dikkati çekerek, "Orada yaptıklarımıza takılsınlar." dedi.

"U mevzusuyla uğraşmayın"

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin logolara tepki verinceye kadar ellerindeki işleri yapmaları gerektiğini ifade eden Karaismailoğlu, "Bir an önce ellerindeki metroları bitirsinler. 2,5 yıl oldu, yaptıkları, tamamladıkları bir metro projesi var mı?" diye sordu.

Ankara'da da Bakanlık tarafından tamamlanan metrolara "U" harfli logoların konulup konulmayacağının sorulması üzerine Karaismailoğlu, "U mevzusuyla uğraşmayın." değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin konuya ilişkin nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu olurken söz konusu tartışma sosyal medyanın da üst sıralarına yerleşen tartışmalar arasına girdi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Kaynak:Haber Kaynağı