AKP'yi Destekleyen A Haber Taliban sözcüsünü yayına bağladı: Verdikleri Mesaj

Çok sayıda Afganistanlı Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesinden sonra cehennemde yaşamamak adına ülkeyi terk ediyor. Taliban ise varlığını kabul ettirmek için harekete geçti. AKP'yi destekleyen A Haber adlı TV kanalı ise Taliban sözcüsünü yayına bağladı..

AKP'yi Destekleyen A Haber Taliban sözcüsünü yayına bağladı:  Verdikleri Mesaj
Yayınlanma Tarihi : 16 Ağustos 2021 19:27

Tüm dünya Afganistan'da yaşanan cehenneme tanıklık ediyor. 20 Yıl boyuncu Afganistan'ı sömüren ABD ülkeden çekildi. Bunu fırsat bilen Taliban ise ülkeyi ele geçirdi. Cumhurbaşkanı başta olmak üzere çok sayıda Afganistanlı ülkeyi terk etti.

Yaşanan bu gelişmeler dünyayı tedirgin ederken AKP'ye yakınlığıyla bilinen A haber ise Radikal İslamcı Taliban'ın sözcüsünü yayına bağladı. Türkiye'yi kardeş ülke olarak tanımlayan Taliban sözcüsü işbirliğine sıcak baktıklarını açıkladı.

NE OLMUŞTU? 

Biden yönetiminin aldığı karar doğrultusunda ABD askerlerini ülkeden çekti ve bunun üzerine Taliban başkent Kabil olmak üzere tüm ülke kontrolünü ele geçirdi. Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti. Çok sayıda ülke ise Afganistan'daki çalışanlarını tahliye etti. Afganistan'dan kaçmak isteyenler Kabil havalimanına akın ettiler. Bir çok kişi ise havalanan uçakların kanatlarına tutunarak ülkeden kaçmaya çalışırken can verdi. 

Taliban vahşetinden kaçan çok sayıda Afganistanlı ise Pakistan - İran gibi ülkelere sığındı. 

AKP'ye yakınlığıyla bilinen A Haber’in yayına bağladığı Taliban sözcüsü Şahin, “Herkesin içi rahat olsun. Kimse için tehdit oluşturmuyoruz” açıklamasında bulundu.. 

‘Türkiye’nin kendileri için kardeş ülke olduğunu, İslami bir ülke olduğunu’ öne süren Taliban sözcüsü, “Burada kardeş ülkenin bizimle olması çok güzel. Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz. Herhangi bir parasal yardım ya da işbirliği için Türkiye’yle yakın olmak isteriz” açıklamasında bulundu:

Kaynak: DİKEN

İlgili Haberler