Bakan Bozdağ TGRT Haber'de konuştu: Türkiye, AİHM'in kararını uyguladı ve Kavala'yı tahliye etti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gezi direnişi davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan iş insanı Osman Kavala'nın, AİHM'in verdiği hak ihlali kararının uygulanarak tahliye edildiğini öne süren bir açıklama yaptı..

Bakan Bozdağ TGRT Haber'de konuştu:  Türkiye, AİHM'in kararını uyguladı ve Kavala'yı tahliye etti
Yayınlanma Tarihi : 10 Haziran 2022 18:04

Osman Kavala'nın tutukluluğu devam ederken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AKP'ye yakınlığıyla bilinen TGRT haber'e konuk oldu ve bu kanalda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Bozdağ açıklamasında ''Türkiye, Osman Kavala hakkında, AİHM’in verdiği hak ihlali kararını uygulamıştır ve bu karara uymuştur, gereğini yapmıştır. Çok açık, hangi konuda verdiği de açık o konuda mahkemenin ne karar verdiği de açık ortada'' iddiasında bulundu.

Bozdağ açıklamasının devamında tahliye sonrasında kararın infaz edildiğini belirterek '"Karar vermiş mi, vermiş. Türkiye bu kararın gereğini yapmış mı, tahliyesine karar vermiş mi tutuklunun, tahliyesine karar vermiş. Tahliyesine karar verince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararı da infaz edilmiş oldu. Ondan sonra başka soruşturmalar, yargılamalar çerçevesinde ortaya çıkacak durumda eğer yeni iddialar varsa o zaman Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin gündemine onlar gelir, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de onları ayrıca değerlendirir, orada bir karar verdiği zaman, o zaman Türk yargısına bunlar gelir, Türk yargısı da onun gereğini elbette yapar'' ifadelerine yer verdi. 

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesini, Türkiye'ye karşı taraflı olmakla suçlayan Bozdağ açıklamasını ''Ama şimdi infaz edilmiş bir karar var ve burada Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin denetimi sadece şekli bir denetim, bu şekli denetime baktığında da Türkiye gereğini tam yapmış durumda. Buna rağmen 'yapmadı' demek burada Türkiye'ye karşı taraflı davranmak ve adil davranmamaktır. Biz bunu çok net söylüyoruz." sözleriyle noktaladı.

Kaynak: Halktv.com.tr