Bakanlıktan Yaz Saati Uygulamasıyla İlgili Yeni Açıklama

Türkiye genelindeki Yaz saati uygulaması tartışma konusu olmaya devam ediyor. CHP tarafından verilen soru önergesine bakanlıktan yanıt geldi.

Bakanlıktan Yaz Saati Uygulamasıyla İlgili Yeni Açıklama
Yayınlanma Tarihi : 10 Ocak 2022 14:46

Dünya genelinde yaz saati uygulaması ve kış saati uygulaması şeklinde iki uygulama bulunuyor. Türkiye ise beklenmedik bir kararla yaz saati uygulamasını sürdürürken kış saati uygulamasını ise kaldırmıştı.

Bazı aileler ve muhalefet ise bu uygulamanın son bulmasını istiyor. Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasındaki saat farkı şuan iki saat.

Avrupa ülkeleri ise kış saatini uyguluyor. Bu durumla ilgili rahatsızlıklarını dile getirenlerin sesi olan CHP'li Burak Erbay’ın kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili bir soru önergesi meclis gündemine geldi. Bakanlıktan Burak Erbay'a yanıt gecikmedi. 

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP tarafından verilen 'kalıcı yaz saati' uygulamasıyla ilgili soru önergesini yanıtladı.

Milliyet'ten Mehtap Gökdemir'in haberine göre, Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

"Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.82 milyar kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar TL, üç zamanlı tarifeye göreyse 5.94 milyar TL'dir. Bununla birlikte, AB komisyonu tarafından üye ülkeler 28 Mart 2021'den itibaren tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletilmiş olup, üye devletler bu yönde kararlarını kendileri alacaktır. Tüm bu gelişmeler doğrultusuna mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır."