Birleşik Arap Emirliklerinden flaş Karar... Tutuklu Türk vatandaşı serbest bırakıldı

MERSİN (İHA) – Mersin'den eşiyle birlikte Şubat 2018'de uluslararası bir fuara katılmak üzere gittiği Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai şehrinde...

Birleşik Arap Emirliklerinden flaş Karar... Tutuklu Türk vatandaşı serbest bırakıldı
Yayınlanma Tarihi : 01 Aralık 2021 17:24

BAE'nin Sedat Peker'i iade edeceği merak konusuyken, yaklaşık dört yıldır BAE'de tutuklu olarak bulunan iş insanı Mehmet Ali Öztürk, dikkat çeken bir gelişmeyle serbest bırakıldı.

MERSİN (İHA) – Mersin'den eşiyle birlikte Şubat 2018'de uluslararası bir fuara katılmak üzere gittiği Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Dubai şehrinde terör örgütlerine yardım iddiasıyla tutuklanarak müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Bayırbucak Türkmen Dağı Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı iş adamı Mehmet Ali Öztürk, yaklaşık 4 yıl sonra serbest bırakıldı. Dün sabaha karşı Mersin'de ailesine kavuşan Öztürk, hala şokta olduğunu ve çok büyük bir mutluluk yaşadığını söyledi.

Suriye ve Irak'taki yardım faaliyetleriyle bilinen iş adamı Mehmet Ali Öztürk, eşi Emine Öztürk ile birlikte Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) heyetiyle gittikleri Dubai Gıda Fuarı'nda kimliği belirsiz kişilerce kaldıkları otel odasında 20 Şubat 2018 tarihinde gözaltına alındı. Otelden elleri ve gözleri bağlanarak çıkarılan Mehmet Ali Öztürk ve eşi, daha sonra yaklaşık 1 saatlik araç mesafesinde bilinmeyen bir yere götürüldü. Burada kocası Mehmet Ali Öztürk ile birlikte bir gece hücrede tutulan Emine Öztürk, sabah kendilerini gözaltına alan kişilerce Dubai'deki havaalanına götürülerek Türkiye'ye gönderildi. Mehmet Ali Öztürk ise orada yargılanmaya devam etti.

11 ay hücrede kalan ve 4 celselik mahkeme sürecinin ardından müebbet hapse mahkum edilen Öztürk, başta eşi Emine Öztürk olmak üzere Türkiye'nin yaklaşık 4 yıldır devam eden girişimleri ve mücadeleleri sonucu önceki gün serbest bırakıldı. Uçakla Türkiye'ye gönderilen Öztürk, Mersin'deki ailesine kavuşmanın sevincini yaşıyor.

NORMALLEŞMENİN ARDINDAN BU KARARIN GELMESİ DİKKAT ÇEKTİ

Öte yandan Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri Arasındaki Normalleşmenin ardından bu kararın gelmesi dikkat çekti. Şimdi herkes Sedat Peker'in de iade edilip edilmeyeceğini çok merak ediyor. 

Türkiye'nin Sedat Peker hakkında çıkardığı bir yakalama kararı var. Ve Sedat Peker şimdiler Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunuyor. 

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı