Celal Şengör'den Düzce depremi sonrası İstanbul uyarısı

Prof. Dr. Celal Şengör, Düzce depremininin ardından büyük İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulundu. Celal Şengör'ün Habertürk'ten Fatih Altaylı'ya anlattıklarına göre İstanbul'u büyük bir tehlike bekliyor

Celal Şengör'den Düzce depremi sonrası İstanbul uyarısı
Yayınlanma Tarihi : 23 Kasım 2022 16:26

Prof. Dr. Celal Şengör, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı'ya açıklamalarda bulundu. 

Gece saatlerinde Düzce'de meydana gelen depreminin ardından büyük İstanbul depremine ilişkin açıklamalarda bulunan Şengör, "Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Bunun anlamı şu. İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış" ifadelerine yer verdi.

Celal Şengör'ün İstanbul depremine ilişkin uyarıda bulunduğu Altaylı'nın yazısı şöyle:

 

"Ve tabii ki, Celal Şengör ile konuştum.

Avusturya’dan Türkiye’de olan biteni yakından izliyordu.

 

Geceden beri tüm verilere ulaşmaya çalışıyordu.

'Bana biraz süre ver' dedikten sonra geri aradı ve anlattı.

 

Yazacaklarım dünyanın en önemli jeologlarından birinin ve Kuzey Anadolu fayını inceleyen uluslararası ekibin Naci Görür’le birlikte üyesi olan bir Türk jeoloğun görüşleridir.

“Fatih, bu deprem müthiş kötü bir haberdir. Bu deprem Kuzey Anadolu fayının hareketinin tüm jeologlar tarafından tam olarak anlaşılamadığının göstergesidir. 22 yıl içinde Düzce’de ikinci bir deprem bu. Oysa herkes Düzce’nin gerilimini boşalttığını ve uzunca bir süre ciddi bir deprem olmayacağını düşünüyordu. Öyle olmadığını gördük.

Bunun anlamı şu.

İstanbul depremi bayağı yakınlaşmış.

Stres birikimi had safhaya yaklaştı.

Naci Görür’ün dediği doğru. Bolu Dağı’na doğru da bir deprem bekleyebiliriz. Ama orada 1944 yılında bir deprem oldu. Stres var ama çok büyük bir depreme yol açacak kadar değil.

Asıl stres birikimi Batı’ya doğru oldu.

Yani Adapazarı, Gölcük ve İstanbul.

İstanbul’u bir kez daha uyarıyorum. Ve belki bundan sonra bir kez uyarma fırsatımız dahi olmayabilir. Sana tavsiyem İstanbul’dan, şehir içindeki evinden taşın. O kadar hazırlıksızız ki, bir doğalgaz boru hattının kırılması bile yeter. Taşın çünkü Fatih’siz bir hayat istemiyorum.'

Celal Şengör’ün söyledikleri bunlar.

İster umursayın, ister umursamayın…"