Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hayatını Kaybeden BAE Devlet Başkanı Halife Bin Zayed El Nahyan İçin Taziye Mesajı Yayımladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün hayatını kaybeden Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı ve Abu Dabi emiri Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan için taziye mesajı yayımladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hayatını Kaybeden BAE Devlet Başkanı Halife Bin Zayed El Nahyan İçin Taziye Mesajı Yayımladı
Yayınlanma Tarihi : 13 Mayıs 2022 16:54

Anadolu Ajansı'ndan Kaan Bozdoğan'ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter'da Türkçe ve Arapça yaptığı paylaşımda, "Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı ve Abu Dabi Emiri, değerli kardeşim Şeyh Halife bin Zayed El Nahyan'ın vefatını büyük bir teessürle öğrendim. Merhuma Allah'tan rahmet, kardeş Birleşik Arap Emirlikleri halkına başsağlığı diliyorum." ifadesini kullandı.

Halife bin Zayid en-Nehyan Kim?

7 Eylül 1948 tarihinde dünyaya gelen Zayid bin Sultan en-Nehyan, 2004 yılından bu yana Abu Dabi emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin devlet başkanı olarak görev yapmaktaydı. 

Dünyanın en zengin hükümdarı olarak bilinen Zayid bin Sultan en-Nehyan, 875 milyar dolarlık varlığı yöneten Abu Dabi Kalkınma Başkanı görevini de üstelnmişti.

2014 yılında felç geçirdikten sonra sağlık durumu stabil kalan Zayid bin Sultan en-Nehyan, 2014'ten bu yana devlet işlerini yürütmesi için üvey kardeşi Muhemmed bin Zayid en-Nehyan'ı görevlendirdi. Ancak onursal başkanlık yetkilerini elinde tutmaya devam etti.

13 Mayıs 2022'de 73 yaşında hayatını kaybeden dünyanın en zengin hükümdarı Zayid bin Sultan en-Nehyan için ülkesinde 40 gün ulusal yas ilan edildi.

Hayatını kaybeden hükümdarın yerine ise vekaleten Muhammed bin Raşit el- Mektum oldu.

Kaynak: Anadolu Ajansı - Ulusal Post
 

Kaynak:Haber Kaynağı