Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan Ziyaretiyle İlgili Bir Paylaşım Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan'da resmi temaslarda bulunuyor. Yaptığı görüşmelerle ilgili olarak sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kısa bir paylaşım yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan Ziyaretiyle İlgili Bir Paylaşım Yaptı
Yayınlanma Tarihi : 29 Nisan 2022 12:58

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan ziyaretiyle birlikte Türkiye ve Suudi Arabistan arasında yeni bir dönem başladı. Anadolu Ajansı muhabirlerinden Yusuf Soykan Bal,Zafer Fatih Beyaz, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın söz konusu ziyaretle ilgili açıklamasını derlediler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud'un davetlisi olarak Suudi Arabistan'a geldiğini anımsatarak, "Hadimü'l Haremeyn'in daveti üzerine Suudi Arabistan'a bir ziyaret gerçekleştirdik. Tarihi, kültürel, beşeri bağlara sahip iki kardeş ülke olarak aramızdaki her türlü siyasi, askeri, ekonomik ilişkilerin artırılması ve yeni bir dönemin başlaması için gayret içerisindeyiz." açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki iş birliklerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Suudi Arabistan'la sağlık, enerji, gıda güvenliği, tarım teknolojileri, savunma sanayi, finans gibi alanlarda iş birliğimizi artırmanın müşterek menfaatimize olduğuna inanıyoruz. Yenilenebilir ve temiz enerji teknolojileri başlıklarında ciddi potansiyelimizin olduğunu görüyoruz. Körfez Bölgesi'ndeki kardeşlerimizin istikrarına ve güvenliğine kendi istikrar ve güvenliğimiz kadar önem verdiğimizi her vesileyle ifade ediyoruz.

Terörün her türlüsüne karşı olduğumuzun ve bölgemizdeki ülkelerle teröre karşı iş birliğine verdiğimiz önemin altını çiziyoruz. İlişkilerimizi her alanda geçmiştekinin de ötesine taşıyacağımıza inanıyorum. Rabbimizin rahmet, mağfiret ve şefkatinin gönülleri kuşattığı mübarek ramazan ayındaki bu seyahatimiz, dost ve kardeş Suudi Arabistan'la yeni bir dönemin kapılarını aralayacaktır."

 

Kaynak:Haber Kaynağı