E-Devlet bilgileri sızdırıldı iddiasına yalanlama! 50 Milyon üzeri kişiyi ilgilendiren duyuru..

E-Devlet bilgileri sızdırıldı haberlerinin yayılması üzerine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi bir açıklama yaptı.

E-Devlet bilgileri sızdırıldı iddiasına yalanlama! 50 Milyon üzeri kişiyi ilgilendiren duyuru..
Yayınlanma Tarihi : 13 Nisan 2022 14:08

 Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bir kaç gündür sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde dolaşıma sokulan iddialara ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada E-Devlet bilgilerinin sızdırıldı iddiasının yalan olduğuna dikkat çekildi.

Ayrıca  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü söz konusu haberleri yayınlayan ve yayan kişiler hakkında da suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün açıklamasının ardından bir açıklama da Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı e-Devlet Kapısından geldi. Yapılan bu açıklamada ise söz konusu iddia yalanlanırken herhangi bir veri sızıntısına rastlanmadığına dikkat çekildi. İşte iki kurumun da yapmış olduğu açıklamalar

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün açıklaması şu şekildeydi..

"MERNİS intranet (kapalı devre) çalışan, internet ortamına kapalı bir sistemdir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan MERNİS'in de içinde bulunduğu tüm sistemler için her yıl sürekli ve düzenli olarak bağımsız farklı firmalara sızma testi yaptırılmaktadır. Yapılan testler sonucunda NVİGM'nin güvenlik sistemlerinin çok iyi olduğu raporlanmış, ayrıca verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zafiyetin olmadığı tespit edilmiştir.

Ayrıca NVİGM veri tabanlarında fotoğraflı çipli kimlik kartı görselleri de yer almamaktadır. Devletin kurumlarına karşı güveni zedelemeye yönelik ve vatandaşlarımızı paniğe sevk eden bu tür asılsız haberleri yayan kişi/kişiler hakkında Bakanlığımız Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından suç duyurusunda bulunulacaktır."

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı e-Devlet Kapısından yapılan açıklama ise şu şekilde oldu.

Devlet Kapısı alt yapısında herhangi bir veri sızıntısında rastlanmamıştır. e-Devlet kapısı vatandaşlarımıza yönelik nüfus, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görseli, biyometri, aile, eğitim, çalışma veya sağlık verisi gibi verileri tutmamaktadır; bu verileri tutan sistemleri erişim sağlayan bir kapı niteliğindedir” denildi.


Servis edilen sahte Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı görsellerinin, kamuoyunca bilinen bilgiler kullanarak sahte kimlik kartı oluşturma uygulamaları vasıtasıyla üretildiği anlaşıldığı ifade edilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır. Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler en etkin koruma yöntemidir. Dijital altyapımızın güvenliği ve bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmalarını tüm kurumlarımız işbirliği içinde faaliyet yürütmektedir.”

Dip not: e-Devlet Kapısı, 2008 yılında kullanıma açılmış ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan bir sistem. Çok sayıda kolaylık sağlayan e-Devlet Kapısı bir çok vatandaşın da işini kolaylaştırdı. Bu sistem üzerinden borç öğrenilebiliyor, hizmet dökümü alınabiliyor, öğrenci belgesi alınabiliyor, askerlik durum belgesi sorgulanabiliyor, adli sicil kaydı, nüfus kayıt örneği aynı zamanda da çok sayıda hizmetten yararlanılabiliyor. Tapu kayıtlarına da bakılan sistem ülkenin en güvenli internet sitelerinden biri olarak gösteriliyor. 

Kaynak: A.A - İHA