E-Devlet üzerinde araç sahiplerini ilgilendiren yeni özellik! Artık herkes yapabilecek

Hayatı kolaylaştıran özellikleriyle dikkat çeken E-Devlet platformu şimdi de Motorlu taşıt sürücü sertifikası sorgulama ve doğrulama hizmetini kullanıma açıyor.

E-Devlet üzerinde araç sahiplerini ilgilendiren yeni özellik! Artık herkes yapabilecek
Yayınlanma Tarihi : 28 Nisan 2022 18:48

55 Milyondan fazla kişinin kullandığı E-Devlet platformu hayatı kolaylaştıracak projelere imza atmaya devam ediyor.

E-Devlet üzerinden çok sayıda hizmeti yapabilmek mümkün. Şimdi de araç sahiplerini yakından ilgilendiren yeni bir özelliğe yer verildi.

Anadolu Ajansı muhabirlerinden Mehmet Tosun, E-Devlet platformuna eklenen ve özellikle de araç sahiplerini yakından ilgilendiren yeni özellikle ilgili bilgileri paylaştı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda araç sahiplerinin E-devlet üzerinden yapabilecekleri yeni işleme ilişkin tüm detaylar aktarıldı. 

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, motorlu taşıt sürücü kurslarından sertifika alanların ehliyet alım işlemlerinde zaman tasarrufu sağlayacak yeni bir uygulama başlatıldığı belirtildi.

Motorlu taşıt sürücü kurslarından yılda yaklaşık 3 milyon kişinin sertifika aldığı aktarılan açıklamada, sertifikaların, özel motorlu taşıt sürücü kursları tarafından düzenlenip, il ya da ilçe milli eğitim müdürlüklerince kontrol edildikten sonra imzalanarak kursiyerlere dağıtıldığı hatırlatıldı.

Kursiyerlerin, bu sertifikalar ile nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine giderek sertifikalarını ehliyete dönüştürdüğü anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV AŞ tarafından ortaklaşa yürütülen 'Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Sorgulama Hizmeti ve Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası Doğrulama Hizmetinin e-Devlet Kapısı Entegrasyonu' projesiyle işlemler artık çok daha kolay olacak. Bugün başlayan proje sayesinde kağıt tasarrufu sağlanacak, imza için zaman kaybı yaşanmasının ve en önemlisi sahte sertifikalandırmanın önüne geçilmiş olacak."

Önemli uyarı: E-Devlet şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Şifre almak için PTT şubelerine başvuru yapabilirsiniz. Milyonlarca kişinin kullandığı E-Devlet hayatı kolaylaştıran en iyi işlerden biri olarak gösteriliyor. 

Kaynak:Haber Kaynağı