Ehliyet sahiplerinin yapması gerekiyor: 15 TL ödemesi bulunuyor

Ehliyeti olan vatandaşları ilgilendiren önemli bir duyuru yapıldı. Eski tip ehliyeti olan vatandaşları ilgilendiren duyurunun detayları açıklandı.

Ehliyet sahiplerinin yapması gerekiyor: 15 TL ödemesi bulunuyor
Yayınlanma Tarihi : 30 Aralık 2022 01:23

İçişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayınlanan bir duyuruda ehliyet sahiplerini ilgilendiren karara yer verildi. Eski tip ehliyeti olanları ilgilendiren bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

Eski tip sürücü belgelerinin değiştirilme süresi Bakanlığımız tarafından 31 Aralık 2024'e kadar uzatıldı.

Genel Müdürlüğün açıklamasında, Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 1 Ocak 2016'da yürürlüğe giren geçici 10'uncu maddesi uyarınca değiştirilmesi zorunlu olan sürücü belgelerinin değiştirme işlemlerinin 5 yıl içerisinde tamamlanması gerektiği ve bu sürenin Bakanlığımızca uzatılabileceği belirtildi.
 
Türkiye ve dünyada 2020-2022'de salgın nedeniyle vatandaşların yeni tip sürücü belgeleri için müracaat edemedikleri ifade edilen açıklamada, nüfus müdürlüklerinde yoğunluğun azaltılması amacıyla 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen eski tip sürücü belgelerini değiştirme süresinin 31 Aralık 2022'den itibaren 2 yıl süreyle uzatıldığı bilgisi verildi.