Erdoğan talimat vermişti! Sosyal medya düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sosyal medya düzenlemesi için talimat vermişti. Hazırlıklarda sona gelindi. Düzenleme neler getiriyor belli oldu

Erdoğan talimat vermişti! Sosyal medya düzenlemesinin ayrıntıları belli oldu
Yayınlanma Tarihi : 15 Nisan 2022 23:06

Uzun bir süredir sosyal medya için düzenleme geleceği konuşuluyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat en çokta yalan haber yapanları üzecek türden oldu.

Sosyal medya düzenlemesiyle ilgili ayrıntılar da şekillenmeye başladı.

TRT Haber'in aktardığına göre; Yalan haber ve dezenformasyonla mücadeleye yönelik teklifi hazırlanırken birçok ülkeden örnekler incelendi. Düzenlemenin 3 ana başlıktan oluşması bekleniyor.

İLK KEZ CEZA GELİYOR

Haberde, sosyal medyada dezenformasyona ilk kez ceza getirileceği belirtildi. Ayrıca, yalan ve yanıltıcı haberleri bilerek yayanlara hapis cezasına varan yaptırımların uygulanacağı ifade edildi.

"DEZENFORMASYON, TERÖR KADAR TEHLİKELİ"

AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal "Yaklaşık 7-8 aydan beri Dezenformasyonla Mücadele Kanununu çalışıyoruz" dedi. Mahir Ünal, dezenformasyon tehlikesiyle ilgili ise "Dezenformasyon bir bumerang gibi dönüp hepimizi vuracak bir tehdit. Avrupa Birliği dezenformasyonla ilgili, özellikle internet ortamıyla ilgili 2 tane kırmızı çizgi belirledi. Bir tanesi terörle mücadele, bir tanesi dezenformasyonla mücadele çünkü dezenformasyon, terör kadar tehlikeli." ifadelerini kullandı.

TÜZEL YERİNE GERÇEK KİŞİ

Mevcut yasaya göre sosyal medya şirketlerinin bildirdiği temsilciler "tüzel" kişiliğe sahip. Yeni düzenlemeyle ise Türkiye'deki temsilcilerin 'gerçek' kişi olmasının sağlanacağı bildirildi.

İNTERNET MEDYASINA DA DÜZENLEME GELİYOR

Öte yandan, teklifte internet medyasına yönelik düzenleme yapılacağının da altı çizildi. Aktarılanlara göre internet haberciliği de yasal altyapı ile buluşturulacak.

DÜZENLEME MECLİSE GELECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat doğrultusunda hazırlanan sosyal medya düzenlemesinin yakında TBMM'de olması bekleniyor.