Erdoğan'dan Rusya ve Ukrayna'ya Barış Çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çağrımız hem Rusya'ya hem Ukrayna'ya bir an önce ateşler kesilsin ve gerek Rusya, gerek Ukrayna burada dünya barışına güzel bir katkıda bulunsun." dedi

Erdoğan'dan Rusya ve Ukrayna'ya Barış Çağrısı
Yayınlanma Tarihi : 02 Mart 2022 01:37

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken taraf olmayan ülkelerden biri de Türkiye.. Türkiye her fırsatta barış çağrısı yapıyor.

Ne Ukrayna ne de Rusya'dan vazgeçmeyeceğini açıkça ilan eden Türkiye bir kez daha barış çağrısı yaptı.

Açıklamayı yapan isim daha önce arabulucu olma önerisinde de bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeminde Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları vardı. Erdoğan'ın çağrısı ses getirecek türden oldu.

Anadolu Ajansı'nın derlediği habere göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaptıkları baş başa ve heyetler arası görüşmeler ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin sorularına yanıt veren Erdoğan'ın gündeminde Ukrayna ve AB üyeliği meselesi vardı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı devam ederken, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne üyeliği gündeme geldi. Bu süreçte Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üyeliği konusunda olumlu bir beklentiniz var mı? Ayrıca, bazı NATO ülkelerinin Türkiye'ye savunma sanayi alanında yaptırımlarının sürdüğünü görüyoruz. Bu yaptırımları nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna karşılık, şunları kaydetti:

"1959-1963, Türkiye'nin maalesef Avrupa Birliği'ne üyelik sürecindeki oyalama taktiklerinin olduğu dönemlerdir. O günden bugüne maalesef Türkiye, Avrupa Birliği'ne kabul edilmedi. Şu anda Ukrayna ile ilgili bir gündem oluştu ve Ukrayna'yı Avrupa Birliği'ne alma süreci. Biz kimseyi, 'Avrupa Birliği'ne alın, almayın' böyle bir gayretin içerisine girmeyiz. Biz kendimizden sorumluyuz. Fakat şu anda Ukrayna'yı Avrupa Birliği'ne alma gayretlerini de doğrusu takdirle karşılıyoruz. Bu güzel bir gelişme ama Avrupa Birliği üyelerine de diyorum ki 'Acaba Türkiye'yi niçin Avrupa Birliği'ne hala almakta endişe ediyorsunuz, tereddüt ediyorsunuz veya almıyorsunuz?"

"NATO üyeleri de sadece laf üretiyor. Avrupa Birliği üyeleri de laf üretiyor"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO konusunda duruşu belli olan Türkiye'nin, NATO'nun genişlemesine engel teşkil eden bir ülke olmadığını da vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Tam aksine biz NATO'da da genişlemenin faydalı olacağını bugüne kadar hep savunduk, bugün de savunuyoruz. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz. 'Dünya barışına ne denli katkıda bulunabiliriz?' Bunun için istiyoruz ama Avrupa Birliği konusunda ben tekrar Avrupa Birliği üyesi ülkelere diyorum ki şu anda Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti lütfen Türkiye için de gösterin.

Yoksa Türkiye'ye de birileri savaş açıp saldırdığı zaman mı Türkiye'yi gündeme alacaksınız? Şu anda Avrupa Birliği üyesi ülkeler içerisinde savunma sanayinde iş birliği yapmamız gereken ülkeler var ve bu ülkelerin birçoğu aynı zamanda NATO üyesi. NATO üyesi oldukları halde, Türkiye de bir NATO üyesi, Türkiye'ye savunma sanayi iş birliğinde yaklaşmayan, uzak duran... Biz beraberiz, müttefikiz. Türkiye'ye vermeniz gereken bu tür araç, gereç, mühimmat, neyse bunları niye vermiyorsunuz? Bu dayanışmamızın da gereği ama vermiyorlar. Yine bir savaş mı çıksın, bunu mu bekliyorlar? Bunlar samimi değiller, NATO üyeleri de sadece laf üretiyor. Avrupa Birliği üyeleri de laf üretiyor.

Şu anda Zelenskiy konuşmasını yapıyor ve Avrupa Birliği'nde, parlamentoda ayakta alkışlıyorlar. Güzel bir gelişme. Demek ki 'bir musibet bin nasihatten evladır' diye güzel bir sözümüz var, hep bunları bekliyorlar ama Türkiye bunları beklemiyor. Türkiye her zaman duruşunu koruyan bir ülke ve her zaman mazlumun, mağdurun yanında olan bir ülke. Çağrımız hem Rusya'ya hem Ukrayna'ya, bir an önce ateşler kesilsin ve gerek Rusya, gerek Ukrayna burada dünya barışına güzel bir katkıda bulunsun."