Erdoğan'dan Sedef Kabaş ve TELE1'e tazminat davası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyon programında kendisine hakaret ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Sedef Kabaş'a ve TELE1'e 250 BİN TL'lik tazminat davası açtı.

Erdoğan'dan Sedef Kabaş ve TELE1'e tazminat davası
Yayınlanma Tarihi : 08 Şubat 2022 18:45

Sedef Kabaş'ın sözleri büyük tartışma yaratmış ve hakkındaki soruşturma sonrasında tutuklu yargılanmasına karar verilmişti. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve avukatları ceza davası haricinde birde tazminat davası açmaya karar verdi. Karar bugün basında İhlas Haber Ajansı tarafından da duyuruldu.

Sadece Sedef Kabaş değil, Sedef Kabaş'ın da program yaptığı yayın kuruluşu olan TELE1'e de dava açıldı. TELE1'in Yönetim Kurulu Başkanı olarak Fırat Sakar görülüyor.

Söz konusu davayla ilgili bilgiler de gelmeye başladı.

250 BİN TL TALEP EDİLDİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, televizyon programında kendisine hakaret ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Sedef Kabaş'a ve kanalın bağlı olduğu şirket adına Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Sakar hakkında 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

DAVAYLA İLGİLİ BİLGİLER

Bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik söylediği sözleri nedeniyle Sedef Kabaş hakkında soruşturma başlatılmıştı. Sedef Kabaş hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, avukatları aracılığıyla mahkemeye başvurarak Kabaş ve televizyon kanalının bağlı olduğu şirket adına Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Sakar hakkında tazminat davası açtı.

"TELEVİZYON PROGRAMINDAKİ İFADELER ÖZGÜRLÜĞÜNÜN SINIRLARI AŞMAKTADIR"

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, "Davalı çıkmış olduğu televizyon programında kullanmış olduğu ifadelerle, Recep Tayyip Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırı kastıyla şeref, haysiyet ve onuruna yönelik fevkalade ağır hakaret, saldırı ve iftirada bulunmuştur. Fırat Sakar'da Basın Kanunu'nun 13'üncü maddesi gereğince hukuki olarak sorumludur" denildi. Mahkemeye sunulan dilekçede, "Her ne kadar demokratik toplumun bir gereksinimi olan ifade özgürlüğü kanunlarla teminat altına alınmış olsa da Müvekkilimin kişilik hakkını zedeleyen bahse konu televizyon programındaki ifadeler özgürlüğünün sınırları aşmaktadır" ifadelerine yer verildi.

İKİ HAFTA SÜRE VERİLDİ

Davanın kabulünün talep edildiği dilekçede, 250 bin TL'lik manevi tazminatın programın yayınlandığı tarih olan 14 Ocak'tan itibaren yasal faizi ile ödenmesine hükmedilmesi istendi. Dava dilekçesinin gönderildiği İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi, davalı tarafa cevap dilekçesi hazırlamaları için iki hafta süre verilmesi ile davalıların sosyoekonomik durumunun tespiti için kolluk birimlerine yazı yazılmasına karar verdi.

İTİRAZ KABUL EDİLMEMİŞTİ

Öte yandan geçtiğimiz günlerde tele1 programcısı Sedef Kabaş'ın tutukluluğuna itiraz edilmiş ancak bu itiraz mahkeme tarafından kabul edilmemişti. Sedef Kabaş tutuklu olarak yargılanıyor.

(İrem Demir - Sema Demir/İHA)

Kaynak:Haber Kaynağı