Evinizde bu besinden varsa kullanmayın, bakanlık toplatma kararı aldı

Kinder günlerdir gündemden düşmüyordu. Bakanlık acil toplatma kararı aldı. Konuyla ilgili olarak harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, Kinder markalı bazı ürünleri toplatma kararı aldı.

Evinizde bu besinden varsa kullanmayın, bakanlık toplatma kararı aldı
Yayınlanma Tarihi : 21 Nisan 2022 17:55

Kinder özellikle çocuklar tarafından çokça tüketilen bir ürün. Bu ürünle ilgili dünya genelinde büyük bir tartışma başladı. Türkiye'de de günlerdir sosyal medyanın gündeminden düşmeyen Kinderle ilgili flaş bir karar alındı. Bakanlık acil olarak bu ürünlerle ilgili toplatma kararı aldı. 

Anadolu Ajansı konuyla ilgili gelişmeleri derleyen bir haber yayınladı. Anadolu Ajansı muhabirlerinden Enes Duran'ın haberi şu şekildeydi. 

Genel Müdürlüğün, Twitter hesabından paylaşılan açıklamada, Belçika'da üretilen Kinder markalı bazı ürünlerde tespit edilen salmonella bakterisine ilişkin sürecin ilk günden itibaren titizlikle takip edildiği belirtildi.

Türkiye'de bugüne kadar yapılan denetimler sonucu alınan numunelerin analizlerinde salmonella tespitinin yapılmadığı kaydedilen paylaşımda, şu bilgilere yer verildi:

"Avrupa Birliği (AB) vakaya ilişkin güncel tespitleri bütün ülkelerle paylaşmaya devam etmektedir. Ülkemize Kinder markalı ürünlerle ilgili bildirim yapılmıştır. Bu kapsamda bahse konu ürünler (Kinder Schoco Bons) için Bakanlığımızca toplatma kararı alınmıştır. Tüketici sağlığının en üst düzeyde korunmasına yönelik resmi kontrollerimiz devam etmektedir."

Açıklamada, bildirim yapılan ve toplatma kararı verilen ürünlerin, "Kinder Schoco Bons"un, tavsiye edilen son tüketim tarihi 8 Temmuz 2022 olan "L329R03" nolu, yine aynı ürünün son tüketim tarihi 15 Temmuz 2022 olan "L336R03" nolu partileri olduğu ifade edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı