Gönüllü geri dönüş kapsamında Türkiye'den ayrılacak Suriyelilere sağlanacak imkanlar belli oldu!

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriyeli sığınmacıları yakından ilgilendiren bir açıklama yapmış ve bir projeden söz etmişti. O projenin ayrıntıları belli oldu

Gönüllü geri dönüş kapsamında Türkiye'den ayrılacak Suriyelilere sağlanacak imkanlar belli oldu!
Yayınlanma Tarihi : 05 Mayıs 2022 19:02

Türkiye'de milyonlarca Suriyeli sığınmacı bulunuyor. Suriyeli sığınmacıların ülkelerine nasıl gönderilecekleri büyük merak konusu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gönüllü geri dönüş projesinden söz etmişti.

Söz konusu proje muhalefet tarafından da sert sözlerle eleştirilmişti. Bu bayram çok sayıda Suriyeli sığınmacı ülkelerine gidememişti. Gidenlerin geri dönmemesi istenmişti. Yaşanan bu tartışmalar devam ederken iktidara yakın Yenişafak gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde Suriyelilerin geri dönmesi durumunda devlet tarafından sağlanacak imkanlardan bahsedildi. Projenin ayrıntılı bir şekilde detayları aktarıldı. Özetle eğer Türkiye'den gönüllü bir şekilde güvenli bölgelere göç etmek isteyen Suriyeliler olursa hem konut desteği verilecek hem de iş desteği 

İşte İktidara yakın Yenişafak'ın söz konusu projeyle ilgili olarak yayınlamış olduğu o detaylı raporun ayrıntıları.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “1 milyon Suriyelinin dönüşünü sağlayacak proje hazırlığındayız” dediği çalışmanın detayları netleşiyor. Suriye’nin kuzeyinde oluşturulan güvenli bölgelere şu ana kadar 500 bin Suriyeli döndü. Suriye’de yerinden edilenlerle birlikte bu rakam yükselirken, Türkiye’deki sığınmacıların gönüllü dönüşü için büyük bir adım daha atılacak. Çok yönlü bir dönüş süreci başlatılacak, AFAD koordinasyonunda gönüllü dönüşü teşvik edecek projeler desteklenecek.

13 BÖLGEDE KALICI KONUT

Yurt dışı ve yurt içinden hayır kurumu ve STK’ların desteğiyle bölgede kalıcı konut, altyapı ve üstyapı, sağlık ve eğitim alanlarında çok yönlü çalışmalar yapılacak. Erdoğan, birçok liderle temasında mülteci krizinin çözümünde bölgeye kalıcı konut yapılmasını önermiş, herkesi buna destek vermeye çağırmıştı. Azez, Cerablus, El Bab, Tel Abyad ve Rasulayn başta olmak üzere 13 ayrı bölgede kalıcı konutlar inşa edilecek. Bu konutlar alçak katlı olacak şekilde yapılacak.


TARIMA AĞIRLIK VERİLECEK


Bölgedeki okul ve hastanelerin kapasitesi genişletilecek. Hasar görenlerin tadilatı yapılacak. Enerji ve su gibi temel gereksinimleri karşılayacak yatırımların yanı sıra bölgede iş dünyası ve dünyadan gelecek destekle iş imkanı da oluşturulacak. Atıl araziler Türkiye’den gönüllü dönen Suriyelilerle ekonomiye kazandırılacak. Yerel meclislerin tarım ofisleriyle birlikte tarımsal strateji geliştirilecek. Kendi kendine yeter duruma gelen bölge halkı iş imkanına kavuşacak.


3 milyon kişi gelebilir


Proje şartlarının oluşmasıyla ilk etapta 1 milyon Suriyelinin güvenli bölgelere dönmesi planlanıyor. Türkiye’den El-Bab’a dönen Meclis Üyesi Abdelhamid El-Zahir şunları söyledi: “Hayatım normale döndü. Türkiye sayesinde güvenli bir ortamda, ailemle kendi toprağımda yaşıyorum. Çocuklarım okullarına devam ediyor. Hayata geçirilecek projeyle 1 milyon değil, 2-3 milyon Suriyeli dönebilir. Türkiye’ye minnettarız. Bu proje sayesinde Suriye halkının vatan hasreti sona erecek.”