Hatay-KKTC Arası Sefer Yapacak Deniz Otobüsü HADO, Yarın İlk Seferine Çıkıyor

Hatay ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet (KKTC) arasında düzenli sefer yapacak Hatay Deniz Otobüsü (HADO) 19 Mayıs günü gerçekleştireceği ilk sefer öncesi tanıtıldı.

Hatay-KKTC Arası Sefer Yapacak Deniz Otobüsü HADO, Yarın İlk Seferine Çıkıyor
Yayınlanma Tarihi : 18 Mayıs 2022 23:26

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Hatay-KKTC arasında düzenli sefer yapacak olan Hatay Deniz Otobüsü (HADO) ilk seferi öncesi tanıtıldı.

Arsuz Madenli Yat Limanı'ndan KKTC'ye 19 Mayıs günü ilk seferini yapacak olan HADO'nun tanıtım toplantısında konuşan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, projenin ekonomiden çok stratejik önemi olduğuna vurgu yaptı. Dünyadaki en büyük savaşların günümüzde ekonomik savaşlar olduğuna dikkat çeken Başkan Savaş, her ülkenin kendi coğrafyasındaki imkanları ekonomiye dönüştürmek için projeler ürettiğini ve Hatay için bunlardan birinin turizm, diğerinin de ticaret olduğunu söyledi. Başkan Savaş şöyle konuştu:

"Biz bunu ekonomik kazanç sağlamak için yapmadık. Bu konunun stratejik bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. Kıbrıs'taki yakınlaşmamızın artması, oradaki insanlarımızla kalplerimizin değil aynı zamanda fiziken de yakınlaşmamız, öğrencilerimizin rahat gidip gelebilmesi, Hatay'ın turizmden alacağı payı en üst seviyeye çıkartmak sadece bizim öğrencilerimiz ve onların aileleri değil, oraya giden herkesi Hatay'a çekebilmek için yaptık. Türk bayrağının uluslararası sularda gezmesi bizim için ayrıca psikolojik bir övünç kaynağı olacaktır. Bugün bunun sevincini yaşıyoruz."

Konuşmaların ardından dua edildi ve açılış kurdelası kesildi. Başkan Savaş, projenin hayata geçmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Kaynak:Haber Kaynağı