Herkesin en büyük sorunuydu! E-Devlet bir sorunu daha ortadan kaldırdı

E-Devlet platformu hayatı kolaylaştıran yenilikleri sisteme eklemeye devam ediyor. Eklenen son özellik büyük bir sorunu daha ortadan kaldıracak. Artık adınıza birileri şirket açamayacak

Herkesin en büyük sorunuydu! E-Devlet bir sorunu daha ortadan kaldırdı
Yayınlanma Tarihi : 04 Mayıs 2022 15:53

Haberlerde bazen görüyoruz. Çok sayıda kişi kimliğini kaybettiği için adına şirket kurulduğunu belirterek yargıya başvuruyor ve mağduriyetinin giderilmesini talep ediyor. İşte bu sorunu ortadan kaldıracak yeni bir sistem artık E-Devlet platformunda olacak.

Türkiye'de çok sayıda kişinin başına gelen bir olay artık son buluyor. Kimliğini kaybeden kişilerin başına gelen olay büyük sorunların yaşanmasına neden oluyordu. Yeni şirketler açılıyor ve kişiler üzerinden yüzbinlerce liralık borçlar oluşturuluyordu.

Mağdurların sayısının her geçen gün artması üzerine yeni bir çözüm yolu bulundu. Artık milyonlarca kişinin kullanmış olduğu platformlardan olan E-Devlet üzerinden bu soruna engel olabileceksiniz. Tek bir tıkla adınıza şirket kurulmasını ve sizi ortak yapmalarını önleyeceksiniz.

Sürecin nasıl işleyeceği de ayrıntılarıyla belli oldu.

NASIL YAPILACAK?

Haber3'ten alınan bilgilere göre; E-Devlet dolandırıcılık yaparak kimlik bilgilerinizle adınıza şirket açılmasını önleme uygulaması başlattı.

Adıma şirket açılmasın hizmeti, birkaç adımda erişime açılabiliyor. Öncelikle aşağıdaki link aracılığıyla yapılacak olan girişin akabinde, "Yeni Başvuru" butonuna basılması gerekiyor. Ardından kısıtlama getirmek istediğiniz "ortak ya da yetkili" seçeneklerinden birisinin seçilmesiyle birlikte son adıma geçiliyor. Her ikisini işaretleyerek ticaret sicili işlemlerinde kimlik bilgilerinizin kullanılarak bir şirket veya işletmeye ortak veya yetkili olarak kaydedilmenizi engelleyebilirsiniz. 

e-devlet.jpg

"Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden başlatılan şirket/işletme kuruluş veya değişiklik başvurularında ortak ve yetkili olarak eklenmenizin engellenmesi amacıyla kimlik numaranız üzerine kısıt konulacaktır. Kimlik numaranız üzerine ortak ve yetkili olarak eklenilmesine yönelik kısıt konulduğunda, T.C. kimlik numaranız ile MERSİS üzerinden ortak ve yetkili olarak eklenmek istendiğinizde sistem uyarı vererek bu işlemi gerçekleştirmeyecektir." uyarısı göz önünde bulundurularak bilgilendirme yazısı kabul edilmelidir. 

Son adımda ise "Başvurunuz başarı ile sonuçlanmıştır. Herhangi bir şirket ortağı / işletme sahibi ve herhangi bir şirkette / işletmede yetkili olarak eklenmenize yönelik olarak kimlik numaranız üzerine kısıt konulmuştur." ifadesi, işlemin sağlıklı bir şekilde tamamlandığını gösterecektir. 

Kaynak: HABER3

İlgili Haberler