Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak'ın Marmara Depremiyle İlgili Korkutan Uyarısı

Olası Marmara depremiyle ilgili uyarılarda bulunan Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak yaklaşan tehlikeye dikkat çekti. İstanbul'da yaşayanları tedirgin eden açıklama..

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak'ın Marmara Depremiyle İlgili Korkutan Uyarısı
Yayınlanma Tarihi : 19 Şubat 2022 19:55

Olası Marmara depreminin en çokta İstanbul'u etkilemesi bekleniyor. İstanbul'da yaşanacak bir depremin büyük bir felaket yaşatması bekleniyor. 1999 yılında meydana gelen Marmara depremi bir çok kentin zarar görmesine ve çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine yol açmıştı.

Olası Marmara depreminin henüz tarihi  bilinmiyor. Ancak uzmanlar vatandaşları olası depreme karşın uyarmaya devam ediyor. 

İhlas Haber Ajansı'nın aktardığı habere göre; Balıkesir'in Bandırma İlçesinde Belediye, Kent Konseyi ve Onyedi Eylül Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen " Geçmişten Geleceğe Marmara Depremleri" konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Cenk Yaltırak, Marmara bölgesinin deprem riskinde olduğunu söyleyip uyarılarda bulunarak, " Tedbirler almıyorsanız, Marmara'yı ve evinizi bırakıp gidin" dedi.

Bandırma'da düzenlenen " Geçmişten Geleceğe Marmara Depremleri" konulu konferans düzenlendi. Konferansta konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Cenk Yaltırak önemli uyarılarda bulundu.

Depreme karşı önlem ve tedbir almazsanız Marmara'yı ve evlerinizi bırakıp gidin diyen Prof. Dr. Yaltırak, " Geliyoruz bakıyoruz salon bomboş. Yani ölüme razıyız. Razı geliyoruz. İşin kötü yanı doktor da razı geliyor.

Doktorda bizi masada bıraktı. O zaman başka bir çare yolu öneriyorum, aklı başında olan Marmara'dan gitsin. Ne mal bıraksın, ne mülk bıraksın, hepsinin değeri varken hepsini sarsın gitsin. Kendisi için, ailesi için çocukları için. Yok ben buradan gidemem, bunların hepsi hikaye.

Nasıl kanser olduğunuzda kemoterapiyi alma zorunda hissediyorsanız kendinizi bu da öyle bir şey. Kötü bir şey ama gerçek yani. Onun için gerçekten kaçmayın yüzleşin gerçekle. Tedbirler alın, önlemler alın.

EVİNİZİ BIRAKIN GİDİN

Yenileyeceksiniz, yeniliyemiyorsanız bırakın gidin. Ölmeyin. Tabut almadı ya ev aldık. Kirada oturanlar hiç oturmasın. Nem olmuşsa, sutunlara su almışsa, en alt katlar nem almışsa, karnabahar gibi olmuşsa duvarlarınız oturmayın yani. Bina içeriden çürümüştür yani. Çaresiz değilsiniz, asıl çaresizliği kendiniz yapıyorsunuz. Tedbir alın bilimi doğru takip edin" şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı