'Konut Destek Paketi' Açıklandıktan Sonra Fiyat Artışı Yapanlara Ceza

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı Finansal Kurumlar Birliği (FKB) 10'uncu Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda konuk destek paketi açıklandıktan sonra konut fiyatlarını arttıran kişileri tespit ettiklerini açıkladı.

'Konut Destek Paketi' Açıklandıktan Sonra Fiyat Artışı Yapanlara Ceza
Yayınlanma Tarihi : 13 Mayıs 2022 17:19

İhlas Haber Ajansı'nın haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Vatandaşlarımızın konut sahibi olması ile attığımız değerli adımı astronomik fiyat artışları ile suistimal etmeye çalışanlara asla göz yummayacağız. Paket açıklanmadan önceki internet üzerinde bireyseller de dahil olmak üzere satış fiyatları ilanlar tek tek tespit edildi. Bunu yapanlar bilsinler ki ensenizdeyiz" dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Finansal Kurumlar Birliği (FKB) 10'uncu Olağan Genel Kurul Toplantısına katıldı. Bakan Nebati, geçtiğimiz günlerde açıklanan konut destek paketi sonrasında fahiş fiyat artırım yapanlara sert uyarılarda bulundu. Vatandaşın uygun finansman ile konut sahibi olması ile atılan değerli adımı astronomik fiyat artışları ile suistimal etmeye çalışanlara göz yummayacaklarını belirten Hazine ve Ticaret Bakanı Nureddin Nebati, "Paket açıklanmadan önce tüm verileri aldık. Paket açıklanmadan önceki internet üzerinde bireysele dahil olmak üzere satış fiyatları ilanlar tek tek tespit edildi. Konutla ilgili paket açıklandığının ertesi günü, aykırı işlem yapanların tamamı tespit edildi. Biz bir işlem yaparken vatandaşın rahat etmesi için yapıyoruz birilerinin suistimal de bulunarak, kısa günün karı diyerek bizi aldatmasına izin vermeyeceğiz. Bunu yapanlar bilsinlerki ensenizdeyiz" dedi.

Enflasyonla mücadele timleri fahiş fiyat ve stokçuluğa izin vermiyor

Rafineri sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte yastık altından toplanan altın miktarını da arttırarak devam ettiğini vurgulayan Bakan Nebati, "Enflasyonla mücadelemiz topyekün bir mücadele olduğu sürece başarıya ulaşacağımız olan inancımız tam. Bizlerin çalışmalarının yanında iş insanlarımızın da sorumluluk alarak ellerini taşın altına koyması gerekiyor. Kurduğumuz enflasyonla mücadele timleri vasıtasıyla fahiş fiyat, manipülasyon ve stokçulara asla izin vermiyor. Selektif kredi politikamız kapsamına bir yenisini ekledik. Bu finansman paketi ile 100 milyar lirası sanayi, 50 milyar lirası da turizm sektörü için olmak üzere toplamda 150 milyar liralık bir kaynak ayırdık" dedi.

Konutla İlgili Paket Açıklandığının Ertesi Günü, Aykırı İşlem Yapanların Tamamı Tespit Edildi

Açıklanan konut sektörüne yönelik üç destek paketi ile vatandaşların uygun finansman ile konut sahibi olmalarının sağlandığını vurgulayan Bakan Nebati, "Vatandaşımızın uygun finansman ile konut sahibi olması ilk attığımız bu değerli adımı astronomik fiyat artışları ile suistimal etmeye çalışanlara da asla göz yummayacağız. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer. Bu paket açıklanmadan önce tüm verileri aldık. Paket açıklanmadan önceki internet üzerinde bireysele dahil olmak üzere satış fiyatları ilanlar tek tek tespit edildi. Konutla ilgili paket açıklandığının ertesi günü, aykırı işlem yapanların tamamı tespit edildi. Biz bir işlem yaparken vatandaşın rahat etmesi için yapıyoruz birilerinin suistimal de bulunarak, kısa günün karı diyerek bizi aldatmasına izin vermeyeceğiz. Bunu yapanlar bilsinler ki ensenizdeyiz. Vatandaşın konuta ihtiyacı var. Konut üreticisinin finansmana ihtiyacı var. Biz bunu sağlamaya çalışıyoruz. Tüm koşullarımızı en ideal noktaya çevirecek şekilde gece gündüz bunların hesaplarını yaparak yolumuza devam ediyoruz. Onun için siz değerli paydaşlarımız da yolumuza doğru bir şekilde devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bankalarımızın finans sektöründeki payının yüzde 86 olması bankalarımızı ve bizi mutlu etmiyor

Yakın zamanda hazine destekli KGF kredilerindeki kefalet limitlerini de artırdıklarını belirten Bakan Nebati, "KOBİ'lerin 35 milyon TL olan limit 100 milyon TL. Kobi dışındaki firmalara 250 milyon TL'den 350 milyon TL'ye bir limit artışı yaptık. Türkiye ekonomi modelini uygun olarak üretim sağlansın istihdama katkı sağlasın. Yüzde 14 bizim hedeflediğimiz oran değil. Bankalarımızın finans sektöründeki payının yüzde 86 olması bankalarımızda mutlu etmiyor bizi de dolayısıyla önümüz açık yolunuz açık" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı