Montrö'ye İlişkin Bildiriye İmza Atan Amirallerden Beklenmedik Karar

Haklarında Montrö açıklamasına imza attıkları gerekçesiyle soruşturma açılan 104 emekli amiralden 5’i beklenmedik bir karara imza attılar..

Montrö'ye İlişkin Bildiriye İmza Atan Amirallerden Beklenmedik Karar
Yayınlanma Tarihi : 02 Ağustos 2021 18:49

Emekli askerler hak ihlali gerekçesiyle yüksek mahkemenin yolunu tuttular. Flaş gelişmeyi Sözcü gazetesi okuyucuya duyurdu..

Bir Süre önce Türkiye gündemine oturan Amirallerden Anayasa Mahkemesi kararı çıktı. Gelen son dakika haberine göre Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile "sarıklı cübbeli" amiral hakkındaki açıklamaya imza attıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma açılan ve adli kontrol kararı uygulanan 104 emekli amiralden 5’i, Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuru yapmaya karar verdiler ve başvurularını yaptılar.

**************************

Konuyla ilgili olarak  Sözcü gazetesinden Asuman Aranca'nın haberine göre dilekçede, amirallerin ifade özgürlüğü kapsamında kalan açıklama nedeniyle soruşturmaya tabi tutuldukları ve polis nezaretinde ifadeye gittikleri belirtilerek, haklarında yurt dışı çıkış yasağı uygulandığı kaydedildi..

*******************


Anayasa Mahkemesine Yapılan başvuru Dilekçesinde, amirallerin "ifade özgürlüğü, lekelenmeme hakkı, seyahat özgürlüğü ve özgürlük hakkının" ihlal edildiğine dikkat çekildi.

AVUKATTAN İLK DEĞERLENDİRME 

Öte yandan Anayasa Mahkemesine başvurmuş olan Emekli askerlerin avukatı Hüseyin Ersöz tarafından AYM'ye sunulan dilekçede, amirallerin Montrö ve sarıklı amiral açıklamasının, bazı kurum ve kişiler tarafından muhtıra benzeri bir girişim olarak yansıtılmaya çalışıldığı, karalama kampanyası başladığına dikkat çekildi.

*********************

Ayrıca Avukat tarafından sunulan  Dilekçede, dava açılması durumunda temyiz incelemesine bakacak olan Yargıtay da dahil pek çok kurum tarafından yapılan açıklamalarla amirallerin hedef alındığına dikkat çekildi.. 

Kaynak: SÖZCÜ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.