Prof. Dr. Naci Görür'den flaş 'İstanbul' uyarısı! Hükümeti uyardı! Önceliği onlara tanıyın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kentsel dönüşüme girecek yapıların maliyetlerinin yarısını devlet tarafından karşılanacağını açıklamasının ardından, Prof. Dr. Naci Görür'den 'uyarı geldi'

Prof. Dr. Naci Görür'den flaş 'İstanbul' uyarısı! Hükümeti uyardı! Önceliği onlara tanıyın
Yayınlanma Tarihi : 22 Nisan 2023 00:58

Prof. Dr. Naci Görür,  Erdoğan'ın, kentsel dönüşüme girecek yapıların maliyetlerinin yarısını devlet tarafından karşılanacağını ve dönüşüm için kalan yarı ücretin de 0,79 faizle 10 yıl boyunca geri ödenebileceğini açıklamasının ardından, sosyal medya hesabından paylaşımlarda bulundu.

 Dönüşüm çalışmalarının öncelikle İstanbul’da beklenen depremde ağır hasar alacak 97 bin bina için yapılması gerektiğini vurgulayan Görür'ün paylaşımları şöyle: 

"Arkadaşlar, Sayın Cumhurbaşkanımızı ve TOKİ Başkanımızı dinledim. İstanbul’daki yapı stokunun deprem dirençli hale getirilmesi için daha işlevsel bir yol seçmişler. KİPTAŞ da olduğu gibi, dönüşüm için vatandaşlar da başvurabilecekler. Ayrıca binanın dönüşüm masrafının yarısını da devlet veriyor. Bütün bunlar olumlu gelişmeler. Bu uygulamalara hız vermek gerekir.

"İSTANBUL'DA ARTIK İMARA İZİN VERMEMEK LAZIM"


Yalnız, TOKİ Başkanının konuşmasında rezerv alanında inşaatların yapılacağından ve yapılmakta olduğundan bahsetti. Bu sakıncalı. Deprem bekleyen kentte nüfus ve bina yoğunluğunu artırır. İstanbul’da artık imara müsaade etmemek lazım.

Hükümetimizin deprem dirençli evler için bugün açıkladığı bu çalışma öncelikle İstanbul’da beklenen depremde çok ağır hasar alacak/çökecek 97 bin bina için yapılmalıdır"