RTÜK'ten 4 Kanala Üst Sınırdan Para Cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Halk TV, KRT, Tele 1, TGRT ve Radia Sputnik'te yayımlanan bazı programları nedeniyle üst sınırdan idari para cezası uyguladı.

RTÜK'ten 4 Kanala Üst Sınırdan Para Cezası
Yayınlanma Tarihi : 29 Haziran 2022 21:50

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV ekranında yayımlanan 'Kadraj' ve 'Mesele', KRT'de yayımlanan 'Olağan İşler', Tele 1'de yayımlanan '18 Dakika' ve Radio Sputnik'te yayımlanan 'Ali Çağatay'la Seyir Hali' programlarına 'ihlal' gerekçesiyle üst sınırdan idari para cezası uyguladı. 

Anadolu Ajansı'ndan İsa Toprak'ın haberine göre; RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, "Kadraj" ve "Mesele" adlı programlarda konukların "Yayın hizmetleri,... kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez." hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle Halk TV'ye üst sınırdan idari para cezası müeyyidesi uygulandı.

Aynı gerekçeyle KRT'de yayımlanan "Olağan İşler" programı nedeniyle kanala müeyyide uygulanırken, Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen yayın yasağına uymayan yayın için TGRT'ye de idari yaptırım uygulandı.

Tele 1'in "18 Dakika" programında da yayın ilkelerinin ihlal edildiği, Radyo Sputnik'te "Ali Çağatay'la Seyir Hali" isimli programda, "bir alkollü içki türü ve markasını belirterek alkol kullanımını özendirici nitelikte yayın" yapıldığı gerekçesiyle ilgili yayıncı kuruluşlara üst sınırdan idari para cezası verildi.

Kaynak:Haber Kaynağı