THY çalışanlarının Kanada'ya iltica etmesinin sırrı deşifre edildi! Şaşkına çeviren gerçek

THY Çalışanlarının Kanada'ya ilticası tartışma yarattı. Yaşanan olayla ilgili çok çarpıcı iddialar gündeme geldi.

THY çalışanlarının Kanada'ya iltica etmesinin sırrı deşifre edildi! Şaşkına çeviren gerçek
Yayınlanma Tarihi : 17 Ağustos 2021 18:09

Gri pasaport ve belediyelerin karıştığı skandal henüz daha unutulmadan yeni bir skandal patlak verdi. THY Çalışanlarının Kanada'ya iltica başvurusu yaptığı iddia edildi.

İddianın bir anda Türkiye gündemine gelmesi üzerine Sözcü gazetesinden ayrılarak Halk TV'ye geçen İsmail Saymaz olayın sırrını araştırdı.

Konuyla ilgili ayrıntıları Halktv.com.tr adlı haber sitesinde yayınlayan İsmail Saymaz bu derin ayrıntıların peşine düştü.

Hosteslerin kimlik ve pasaportlarını otelde bırakarak iltica başvurusu yaptıkları öne sürülmüştü. Olayın basına yansımasının ardından arkasındaki sır ise hiç araştırılmamıştı.

İşte İsmail Saymaz'ın olayla ilgili edindiği ve Halk TV internet sitesi üzerinden duyurmuş olduğu o detaylardan bazı başlıklar:

Geçtiğimiz aylarda gri pasaport çıkararak mehter takımı ile Avrupa'ya kaçanların benzeri bugünlerde Türk Hava Yolları'nda (THY) yaşanıyor.

Görevli olarak Kanada'ya uçuş yapan birden fazla kabin memuru, bu ülkeye iltica etmek için başvuruda bulundu. 

İddia: Kimlik ve pasaportlarını otel odasında bıraktılar


Kanada'ya uçan THY uçaklarının kabin ekiplerinden bazılarının, kimlik ve pasaportlarını otel odasında bırakarak bu ülkeye iltica başvurusunda bulundukları iddia ediliyor. 

Pişman oldu 


THY yetkililerinin verdiği bilgiye göre, kabin sorumlusu Ö.D.'nin yatı seferi esnasında arkadaşının teklifi üzerine Kanada'da kalmaya karar veriyor. Ülkeye iltica başvurusunda bulunan Ö.D. üniformasını teslim ettikten 1 hafta sonra pişmanlık duyarak geri dönmek istese de, bu isteği THY yönetimi tarafından kabul edilmemiş. 


'İstifa edip gitmelilerdi'


İlk olarak Airporthaber'de yayınlanan iltica iddiası ile ilgili havacılık camiasında da şaşkınlık yaşanıyordu.

Konu hakkında Sözcü'ye açıklamalarda bulunan Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVA-SEN) Başkanı Seçim Seçkin Koçak İSE  iltica hakkında duyumlar aldıklarını belirterek, “Milli havayolunun ekibi olarak gidip ekibi bırakmasını hoş karşılamıyorum. İstifa edip gitmelilerdi” demişti.

'Sıkışmışlıktan kurtuluş olarak görüyor olabilirler'

Türkiye'nin kırılganlığının ve belirsizliklerinin fazla olduğunun düşünüldüğünü dile getiren Koçak, “Sosyal yaşam gibi pek çok etken var. Havacılık çalışanlarının bütün ülkeleri görmesi de bunu etkiliyor. Orada insanlarla tanışıyorlar. Sıkışmışlıktan kurtuluş olarak görüyor olabilirler” diye konuşuyor.

Kaynak: HALKTV.COM.TR

İlgili Haberler