Türkiye, İsveç'in Terör Örgütü PKK'ya Karşı Somut Adımlar Atması Bekliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Andersson'a ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, İsveç’in terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye karşı somut tavır değişikliğine gitmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye, İsveç'in Terör Örgütü PKK'ya Karşı Somut Adımlar Atması Bekliyor
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2022 18:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç Başbakanı Andersson ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkilinin gündeminde İsveç'in NATO üyeliği ve terörle mücadele vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'ten terör örgütü PKK/PYD/YPG'ye karşı somut adımlar atmasını ve silah ambargosuna yönelik kısıtlamaların giderilmesini talep etti.

Anadolu Ajansı'ndan Yıldız Nevin Gündoğmuş'un haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, İsveç'in NATO üyelik talebine dair hususlar ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, İsveç'in terörle mücadele gibi Türkiye için önem arz eden temel konularda adım atması gerektiğini yineledi.

İsveç'in terör örgütü PKK/PYD/YPG'ye karşı somut tavır değişikliğine gitmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu noktada İsveç'ten Türkiye'nin endişelerini giderecek elle tutulur bir açılım görmediklerini ifade etti.

Silah ambargosu ve savunma sanayisi sektörüne yönelik yasal ve fiili kısıtlamaların kaldırılmasının yanı sıra iade ve sınır dışı taleplerinin karşılanmasını da beklediklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün bu hususlarda bağlayıcı taahhütleri somut ve net uygulamalarla birlikte görmek istediklerini kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı