Türkiye'den 20 Bin Dönümlük Alanın Kül Olduğu KKTC'ye '1 Milyon Fidan Desteği'

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, yangından etkilenen yaklaşık 20 bin dönümlük alanın yeniden ağaçlandırılması için Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla 1 milyon fidanın gönderilecek olmasından dolayı teşekkür mesajı yayımlandı.

Türkiye'den 20 Bin Dönümlük Alanın Kül Olduğu KKTC'ye '1 Milyon Fidan Desteği'
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2022 19:02

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet (KKTC) Gazimağusa iline bağlı Mersinlik bölgesinde 21 Haziran günü başlayan orman yangını, dün etkili olan sağanağın etkisiyle söndü. Yaklaşık 20 bin dönümlük ormanlık alanın kül olduğu yangın sonrası Türkiye, KTTC'ye 1 milyon fidan desteğinde bulunacağını açıkladı. 

Anadolu Ajansı'ndan Muhammet İkbal Arslan'ın haberine göre; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti'ne çok teşekkür ederiz. Sağ olunuz. En erken zamanda yeni fidanların ekilmesi için çalışmalara başlayacağız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından, Türkiye'den KKTC'ye 1 milyon fidan gönderileceğinin müjdesini vererek "KKTC’de yangından etkilenen bölgeleri yeniden ağaçlandırmak için Cumhurbaşkanımız Sayın @RTErdogan'ın talimatlarıyla 1 milyon fidanla destek veriyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımız ve Orman Genel Müdürlüğümüz, KKTC’li muhatapları ile gerekli çalışmaları hemen başlatacaklardır." paylaşımını yapmıştı.

KKTC'de Gazimağusa'ya bağlı Mersinlik bölgesinde 21 Haziran'da başlayan orman yangını, dün gece yarısı başlayan sağanakla sona ermişti.

Yangın Mersinlik, Ağıllar, Ardahan ve Topçuköy köylerini kapsayan yaklaşık 20 bin dönümlük alanda etkili olmuştu.

Türkiye'den Yangın Söndürme Çalışmalarına Destek

Yangın söndürme çalışmalarına destek için başta Türkiye olmak üzere, Kıbrıs Rum kesimi, Birleşmiş Milletler, İngiliz Üsler Bölgesi ve İsrail'den de destek gelmişti.

Havadan ve karadan müdahaleyle kısmen kontrol altına alınan alevler, şiddetli rüzgarla parlayarak yeni yangınlara yol açmış, yangın kontrol altına alınamamıştı.

Kaynak:Haber Kaynağı