Türkiye'den İsrail'e 'Yasa Dışı Yahudi Yerleşim Yeri' Tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti olarak İsrail'in, işgal altındaki Batı Şeria'da yasa dışı 4 bin yeni yerleşim birimi inşa projesinin onaylamasını kınadıklarını bildirdi.

Türkiye'den İsrail'e 'Yasa Dışı Yahudi Yerleşim Yeri' Tepkisi
Yayınlanma Tarihi : 13 Mayıs 2022 16:42

Anadolu Ajansı'ndan Muhammet Tarhan'ın haberine göre; Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşim faaliyetleri ve Cenin mülteci kampında yaşanan olaylar hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "İsrail makamları tarafından, dün Batı Şeria’da toplam 4 bin 427 yeni yerleşim birimi inşa edilmesini kapsayan 25 ayrı projenin kabul edilmesini ve buna ilaveten, İsrail yasalarına göre dahi yasadışı olarak görülen 'Mitzpeh Dani' ve 'Oz V’gaon' yerleşimlerinin yasal statüye kavuşturulması yönünde alınan kararı kınıyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu tek taraflı adımların bölgede gerginliği tırmandırdığı ve barış zeminini tahrip ettiği vurgulanan açıklamada, İsrail’in uluslararası hukuka ve yerleşik Birleşmiş Milletler (BM) parametrelerine aykırı olan, ayrıca iki devletli çözüm sürecini tehlikeye atan bu adımları sonlandırması istendi.

El Cezire Muhabiri Akile’nin Öldürülmesine İlişkin Soruşturma Talebi Yinelendi

Öte yandan açıklamada, işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentindeki baskında İsrail askerlerince Al Jazeera televizyonunun Filistinli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesine ilişkin de "El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile’nin 11 Mayıs günü Batı Şeria’daki Cenin mülteci kampında hayatını kaybetmesi ve bir gazetecinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayların açık, tarafsız ve kapsamlı bir soruşturma yoluyla açığa kavuşturulması ve sorumluların bir an önce adalet önüne çıkarılması hususundaki beklentimizi de yineliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

İsrail medyasında yer alan haberlerde, hükümete bağlı Sivil İdare Yüksek Planlama Konseyinin 4 bin konutluk yeni Yahudi yerleşim birimi inşasına onay verdiği bilgisi paylaşılmıştı.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 500 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı