UNESCO Dünya Miras Listesi'nde Yer Alan Safranbolu'da 'Lavanta' Hasadı

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde görsel şölen sunan lavanta tarlaları, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline geldi.

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde Yer Alan Safranbolu'da 'Lavanta' Hasadı
Yayınlanma Tarihi : 02 Temmuz 2022 18:16

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Karabük'ün Safranbolu ilçesi, hem mor tarlaları hem de Osmanlı kent dokusunu günümüze taşıyan evleriyle yerli ve yabancı turistleri çekmeye devam ediyor. Güzel kokusu ve görüntüsüyle turistlerin ve doğa fotoğrafçılarının uğrak noktası haline gelen Safranbolu'nun mor tarlalarında lavanta hasadı gerçekleşti. 

Anadolu Ajansı'ndan Ahmet Özler'in haberine göre; Safranbolu'da üreticilerin son yıllarda ekonomik girdisinin yanında turizme katkısı dolayısıyla da tercih ettiği lavantalar, güzel görüntüsü ve kokusuyla insanları kendisine çekiyor.

Şifalı özelliğiyle de bilinen lavantaları görmek için 170 dönüm ekim alanına gelen yerli ve yabancı turistler, burada bol bol fotoğraf çekerek keyifli anlar geçiriyor.

Bostanbükü bölgesinde Fazıl Çelikkaya'nın 10 dönümlük tarlasına ekilen lavantanın çiçekleri, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar ve vatandaşların katılımıyla toplandı.

Köse, AA muhabirine, lavanta tarlalarının son yıllarda ilçede turizm çeşitliliği yarattığını söyledi. Tarlalara çok sayıda misafir geldiğini anlatan Köse, lavantanın ekonomiye de çok katkısının olduğunu kaydetti.

Lavanta yetiştirmenin kendilerine mutluluk verdiğini, ilginin çok fazla olduğunu dile getiren Çelikkaya da ürünün yağından yararlandığını, bu yıl 30 litre hasat alacağını söyledi.

Kaynak:Haber Kaynağı