Yurt dışına çıkış harcına yüzde 200 oranında zam

Türkiye'den yurt dışına çıkmak isteyenler artık bir pul için 200 TL ödeyecekler. Yurt dışında oturum izni bulunan gurbetçiler ise bu ücreti ödemeyecekler.

Yurt dışına çıkış harcına yüzde 200 oranında zam
Yayınlanma Tarihi : 18 Mart 2022 15:32

Tartışma yaratan bir zam haberi daha geldi. Bugüne dek 50 TL olarak ödenmesi bile eleştiri konusu olan Yurt dışına çıkış harç pulu ücretine yüzde 200 oranında zam geldi. Gelen bu zamla birlikte artık harç pulu 200 TL olarak ödenecek.

Türkiye'den yurt dışına giden Türk vatandaşları bu ödemeyi yapmak zorunda. Yurt dışında oturum izni bulunan gurbetçiler ise söz konusu ücretten muaf tutuluyor.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı habere göre; Yurt Dışına Çıkış Harcı Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Yurt Dışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun ile Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'da 50 lira olarak belirtilen harç tutarı, 150 liraya çıkarıldı.

Bugünkü yurt dışına çıkışlarda, daha önce yapılmış harç ödemeleri için fark ikmal edilmeyecek.

Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütecek.

Yurt dışına çıkış harcı havalimanlarının yanı sıra İnteraktif Vergi Dairesinin web ve mobil uygulamalarından da ödenebiliyor.