Türkiye'de Bir İlk! Olmaz, Yapamazsın Dediler O Yılmadı ve Şimdilerde En İyi Üreticilerden Biri...

Türkiye'de Bir İlk! Olmaz, Yapamazsın Dediler O Yılmadı ve Şimdilerde En İyi Üreticilerden Biri...

Trabzon'da yaşayan Ercan Satılmış, bir arazide sebze yetiştiriciliği yapmak istediğinde herkes onun hayal kurduğunu düşündü. %60 eğim olan arazide...

Karadeniz insanının zoru ne kadar sevdiğini herkes bilir ancak bu hikaye tam da kanıtlar nitelikte. Trabzon'da yaşayan Ercan Satılmış 4 yıl önce kendi imkanları ile bir sistem kurarak eğimli bir arazide seracılık yapmaya başladı. Ardından ilgili bakanlıkların üreticiyi desteklemek amacıyla hibe desteği sağladığını duyarak, destek almak için başvuruda bulundu.

Bölgeyi incelmeye gelen yetkililer %60 eğimli ayakta bile zor durulan bir arazide üretim olmaz düşüncesi ile önce bir müddet tereddüte düşseler de ardından zaten üretim yapılıyor olmasını göze alarak 500 metrekarelik bir arazi desteği sağladılar. Ercan Satılmış, şu an bölgenin hem en çalışkan hem de en iyi üreticisi..

iha-20210125aw225002-2.jpg

Türkiye'de Bir İlk!

İnsanın belki ayakta zor durabileceği eğilimli arazide seracılık yapan Trabzonlu Ercan Satılmış, zoru başarmanın mutluluğunu yaşıyor.

Trabzon'da yaşayan Ercan Satılmış, bundan 4 yıl önce kendi imkanları ile yaptığı bir serada üretim yaparak tüketiciye satıyordu. Ardından işlerini destek alarak büyütmek isteyen Satılmış, hibe desteği alabilmek için başvuruda bulundu. 

iha-20210125aw225002-7.jpg

Böyle Eğimli Bir Serada Üretim Yapabilen Yok

Başvuru üzerine hibe desteği verilip verilmeyeceği ve ne kadar verilebileceği  gibi konuların araştırılması için bölgeye bir yetkili gönderildi. Ancak bir sorun vardı. Tarım yapılan arazi %60 eğimliydi ve insanlar bile ayakta durmakta güçlük çekiyordu. 

Bunun üzerine burada tarım olmaz diyen yetkililer önce bir müddet tereddüt yaşasa da ardından kendisinin kurmuş olduğu bir seranın varlığı ve hali hazırda üretim yapabiliyor olmasını göz önünde bulundurarak çiftçi Ercan Satılmış'a hibe desteği sağlamaya karar verdiler. 500 metrekarelik bir alanın hibe edilmesinin ardından üretime başlayan Satılmış şu anda bölgenin en iyi üretim yapan çiftçilerinden biri. Hasat ettiği ürünleri teleferik sistemi ile yukarı çeken Ercan Satılmış, geliştirdiği yöntemler sayesinde zoru başarıyor. 500 metre kareli alanın  300 metre karesinde mevsimse üretim yapan üretici şu an bölgenin en iyi ıspanak yetiştiricisi.. Hem çalışkanlığı hem de azmi ile tüm dikkatleri üzerine çeken Satılmış, olmaz burada tarım yapamazsın diyenlere isteyince her şeyin olabileceğini kanıtlıyor. 

Kaynak:Haber Kaynağı