Türkiye'de bu işi sadece iki kişi yapıyor! yurtdışına gönderilen ürünlerin fiyatı dudak uçuklatıyor..

Türkiye'de bu işi sadece iki kişi yapıyor! yurtdışına gönderilen ürünlerin fiyatı dudak uçuklatıyor..

Sivas'ta yaşayan Fatih Durna Türkiye'de kemik tarak üreten iki kişiden sadece biri. Unutulmaya yüz tutan bu mesleği ayağa kaldırmak için gönüllü olan Durna şimdilerde siparişlere yetişmeye çalışıyor.

Sivas'ta yaşayan Fatih Durna, Sivas Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü'nün desteğiyle unutulmaya yüz tutan mesleklerden biri olan kemik tarak üretimi yapmak için gönüllü oldu.

Ülkede kemik tarak mesleğini devam ettirecek usta kalmadığını öğrenen Durna, Sivas Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından verilen desteği alarak tarihin tozlu sayfalarında kaybolacak olan bu mesleği yaşatmak için kolları sıvadı.

Şehir merkezinde bulunan bir işhanında küçük bir dükkan içerisinde mesleği yapmaya başlayan Fatih Durna, topladığı hayvan kemiklerini, milim milim işleyerek çeşitli renk ve desenlerde kemik taraklar oluşturuyor.

El emeği isteyen ve oldukça uğraş gerektiren bu tarakları her yapışında farklı bir desen üreten Fatih Durna, bir tarak elde edebilmek için yaklaşık olarak 15 ayrı işlem uygulandığını ifade ediyor.

Nakış İşler Gibi İşliyor

Topladığı kemik ve boynuzları bir sanatkar gibi işleyerek kemik tarak haline getiren Fatih Durna, sadece ülke içinde değil Yurt dışında da birçok ülkeden sipariş aldığını belirtiyor. Doğal ve kaliteli olan bu ürünlerin saçta ve saç derisinde meydana gelen dökülme ve kepeklenme gibi sorunlara da iyi geldiği düşünülüyor.

Bu mesleği yapan iki kişiden biri olmanın mutluluğunu yaşadığını ve bir mesleği yaşatacak olmanın da gurur verici olduğunu ifade eden Fatih Durna, Sivas'ta yaşayan son tarak ustası olan İhsan Kutluca'nın sağlık sorunları sebebiyle mesleği bırakmak zorunda kaldığını belirtiyor. Ustasının mesleğini bırakmak zorunda kalmasının ardından Sivas'ta unutulmaması ve yaşatılmaya devam edilmesi amacıyla Sivas Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü bu mesleği devam ettirecek bir gönüllü aramaya başladı.

Tam 1,5 Yıl Eğitim Aldı

4 yıldır bıçakçılara kemik sap yapıp sattığını belirten Fatih Durna, mesleği devam ettirecek böyle bir usta arandığını ve destekleneceğini duyunca başvuruda bulunduğunu söyledi.

mesleği öğrenmek ve yapabilmek için yaklaşık 1,5 yıllık bir hazırlık sürecinden geçtiğini belirten Fatih Durna, 4 aydır da meslek olarak icra ediyorum, tarak son halini alana kadar tam 15 işlemden geçiyor, çok fazla emek istiyor dedi.

Bir boynuzu elinize aldığınızda direkt olarak tarak yapamıyorsunuz tam 4 yıl kurumasını bekliyorsunuz diyen Durna, kuruduktan sonra boynuzu kesip ocakta ısıtıp daha sonra mengeneyle presleyip tabla haline getiriyoruz. Bundan sonrada yaklaşık bir 13- 14 işlemden geçirerek tarak haline getiriyorum ve tanesi 100 liraya kadar satılıyor dedi. Amerika'da dahil olmak üzere birçok ülkeye satışını gerçekleştirdiği kemik tarakların siparişlerine yetişmeye çalışıyor.

İlgili Haberler