Türkiye'de kafe ve restoranlarla lokantaya giriş çıkışlarla ilgili yeni karar...

Türkiye'de kafe ve restoranlarla lokantaya giriş çıkışlarla ilgili yeni karar...

Koronavirüs salgını hız kesmeden devam ederken flaş bir iddia gündeme geldi. Kafe restoran ve lokantalarla ilgili karara göre HES kodu zorunlu olacak. Ayrıntılar ...

Almanya ve Fransa'da karantina uygulamaları yeniden geldi. Türkiye ise henüz bir karantina uygulaması düşünmüyor. Bakan Koca yaptığı açıklamada sokağa çıkma yasağı düşünmediklerini belirtmişti.

Ancak bugün bazı haber sitelerinde yer alan haber dikkat çekti. Türkiye gazetesi kaynaklı habere göre koronavirüs salgınında vaka sayısının artması nedeniyle yeni kısıtlamaların gelebileceğine dikkat çekiliyor.

Buna göre kafe-restoran ve lokanta gibi yerlere girişte HES kodu zorunlu hale gelecek.. 

Vaka sayısı şimdilerde Türkiye'de günlük 2 bin üzerinde çıkıyor. Ancak muhalefete göre bu sayının daha üzerinde olabilir. Kasım ayına sayılı günler kala vatandaşlar ise yeni karantina kısıtlamaları gelip gelmeyeceği konusunu merak ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Koca ise sokağa çıkma yasağı uygulaması olmayacağını açıklamıştı..

Ancak Türkiye gazetesinden Neşe Durmaz imzalı habere göre Bilim kurulu salgının yükselişte olduğu il ve ilçelerle ilgili özel kısıtlamalar talebinde bulunabilir.

Yine bu  iddiaya göre kafe - restoran ve lokanta gibi yerlerle ilgili yeni düzenlemeler bekleniyor. Karara göre HES kodu zorunlu olabilecek. Aile bireyleri dışında buluşmaların önüne geçilmesi istenecek. Ayrıca kurallara uymayanlara cezalar kesilebilecek.

Konu Türkiye gazetesi tarafından gündeme getirilse de ne Bakanlık nede Bilim Kurulu tarafından şimdilik böyle bir duyuru yapılmadı..

Fotoğraf -  Ulusalpost - Kaynak verilse dahi kullanılamaz..

En Yeniler