Türkiye'de tartışılırken. Avrupa'da hangi ülke kaç doz aşı aldı. Ortaya çıktı

Türkiye'de tartışılırken. Avrupa'da hangi ülke kaç doz aşı aldı. Ortaya çıktı

Avrupa ülkeleri korona virüs aşılama programının ayrıntılarını netleştirmeye başladı.

Pfizer/Biontech, Moderna ve Astrazeneca aşı firmalarının kısa sürede onay alması bekleniyor. AB üyesi ülkeler de buna göre planlarına hız verdi. İkişer doz yapılacak olan aşıların onaylanması durumunda Avrupa Birliği 450 milyon kişinin aşılanması için hazırlıklara başladı. Almanya sergi alanlarını aşı merkezlerine dönüştürüyor, Berlin aşıları depolamak için çok sayıda derin dondurucu aldı. İngiltere ise aşılamanın birkaç hafta içerisinde başlatılması için aile hekimleri planlamasına başladı.

Peki hangi Avrupa ülkesi kaç doz aşı temin etti? Onay aldığı durumda bu aşılar ne zaman ve nasıl yapılacak?

Almanya geniş çaplı planını hazırladı

Korona virüse karşı aşılama planını oluşturan Almanya, hem AB’nin programı hem de kendi yaptığı anlaşmalarla 300 milyon doz aşı satın aldı. Aralık ayı içerisinde aşılamanın başlatılması ve ülkede derin dondurucuları muhafaza edebilecek aşı merkezlerinin kurulması planlanmakta. Başkentte ayın ortasında altı merkezin kurulması hedefleniyor.

Aşılamada öncelik risk grubunda olan yaşlılar ve kronik sağlık sorunu olan vatandaşlara verilecek. Evden çıkamayanlara ve bakım evlerine mobil ekipler gönderilecek. Aşı merkezlerinde aşılamanın yaza kadar sürmesi, bu süreçte aşı olmayanları da eczane ve doktorların aşılaması planlanıyor.

Fransa 2020 bitmeden aşıya başlayacak

Fransa, henüz detaylı bir program açıklamadı ancak AB aşı programı ile 295 milyon doz satın aldı. Yılsonu gelmeden aşılamaya başlanması planlanıyor. Paris hükümeti aşılamada risk altındaki gruplara öncelik verecek.

İtalya eylüle kadar büyük çoğunluğu aşılamış olacak

İtalya hükümeti, AB'nin aşı programından en az 108 milyon doz, Pfizer/Biontech'ten ocak ayının ortasına kadar 3.4 milyon doz, AstraZeneca'dan da ocak ayında 4 milyon, şubat-nisan arasında 12 milyon doz aşı satın almayı planlıyor. İtalyan yetkililer, nüfusun büyük kesimini eylül ayına kadar aşılamayı planlıyor. İtalya hükümeti; yaşlılar, sağlık çalışanları ve polislere öncelik verecek. Depolama ile ilgili planlamanın ardından arabayla gidilip aşı olunabilecek mobil merkezlerin kurulması hedefleniyor.

İngiltere 355 milyon aşıyı hedefledi

İngiltere hükümeti AstraZeneca'dan 2020 sonuna değin 4 milyon olmak üzere toplamda 100 milyon doz aşı alacak. Londra hükümeti, Pfizer'den sene bitiminde 10 milyon, toplamda 40 milyon doz aşı alacağını bildirdi. Ülkede nisan ayına kadar nüfusun ciddi bir kısmının aşılanması planlanmakta. İngiltere hükümeti önceliği bakım evleri sakinleri ve çalışanlarına verecek.

İspanya yoksul ülkelerle paylaşacak

İspanya'nın şimdiye kadar yüz kırk milyon aşı için anlaşma imzaladığını, bu dozların bir kısmının da daha yoksul ülkelerle paylaşılabileceği açıkladı. İspanya hükümeti, Önümüzdeki senenin ilk yarısında nüfusun geniş kısmını aşılamayı hedefliyor. Aşı programını, ocak ayında başlatacak olan İspanya, önceliğini yaşlılara ve sağlık çalışanlarına verecek. İspanya, aşılama için 12 bin sağlık merkezinin kullanılacağını bildirdi.

Portekiz 16 milyon doz aldı

Portekiz hükümeti, üç farklı aşı firmasından toplam on altı milyon doz satın almayı hedefliyor. Aşılamaya Ocak’ta başlanması planlanıyor ancak henüz net bir strateji hazırlanmış değil.