• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 19 °C

Türkiye’de Yaklaşık 3 Milyon Kişi Diyabetli!

Türkiye’de Yaklaşık 3 Milyon Kişi Diyabetli!
Op. Dr. Mehmet Bolat, diyabetli hastaların iyi tedavi edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Yapılan bilimsel çalışmalara göre dünyada 415 milyon, ülkemizde 7 milyon kişi diyabetli.

Op. Dr. Mehmet Bolat, diyabetli hastaların iyi tedavi edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Yapılan bilimsel çalışmalara göre dünyada 415 milyon, ülkemizde 7 milyon kişi diyabetli. Ülkemizde yaklaşık 3 milyon kişi diyabetli olduğunun farkında değil. 20 yaş üzeri her 7 kişiden biri diyabetli" dedi.

Mersin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Toros Devlet Hastanesi bahçesinde Dünya Diyabet Günü dolayısıyla "diyabet farkındalık standı" kuruldu. Burada konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Toros Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Mehmet Bolat, diyabetin günümüzde en yaygın sağlık sorunlarından biri olduğunu vurgulayarak, "Görülme oranı da her geçen gün artmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalarla tüm dünyada 415 milyon, ülkemizde de 7 milyon kişinin diyabetli olduğu, yaklaşık 3 milyon kişininde diyabetli olduğundan haberdar olmadığı tespit edilmiştir. Diyabet hastalığının görülme sıklığının obezitenin artışına paralel olarak hızla arttığı ve 20 yaş üzeri her 7 kişiden birinin diyabetli olduğu ortaya çıkmıştır. Kısacası ülkemizde diyabetli hasta sayısında önemli bir artıştan söz etmek mümkündür. Hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme ve obezitedeki artışın bu sonuca çok önemli katkısı olduğu bilinmektedir" diye konuştu.

Buna karşı önlem alınması gerektiğini kaydeden Bolat, "Diyabette farkındalığı arttırmak amacı ile Toros Devlet Hastanesi bahçesinde kurduğumuz diyabet standı ile isteyen herkese ücretsiz kan şekeri ölçümleri, diyabette retinopati taraması, diyabet ile genel bilgilendirme broşürleri hizmeti verilmektedir. Amacımız diyabetli olduğundan haberdar olmayan hastalarımızı tespit edip tedaviye doğru yönlendirmek ve mevcut diyabetli hastalara diyabetin iyi tedavi edilmezse ve kontrol altında tutulamazsa çok ciddi ağır organ hasarlarına sebep olabileceğini anlatmaktır. Maliyet ve iş gücü kaybı oldukça fazla olan diyabet bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte tüm dünyada gün geçtikçe büyüyen bir salgın gibidir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 20 Aralık 2006 tarihinde aldığı kararla gittikçe büyüyen diyabet salgınının durdurulması için tüm dünyada acilen harekete geçilmesi çağrısı yapmıştır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim