Türkiye'de Yapılacak Olan Çin Aşısının Ön Raporu Hazırlandı! İnsanlarda Hangi Yan Etkilere Rastlandı?

Ülkemizde sürdürülmekte olan SinoVac firmasında geliştirilen CoronaVac aşısının Faz-3 çalışmalarıyla ilgili ön raporlar paylaşıldı.

Türkiye'de Yapılacak Olan Çin Aşısının Ön Raporu Hazırlandı! İnsanlarda Hangi Yan Etkilere Rastlandı?
Yayınlanma Tarihi : 27 Aralık 2020 01:30

 Yapılan aşının ardından gönüllülerde baş ağrılarına, aşının yapıldığı bölgede ağrılara ve yorgunluğa sebep olduğu görüldü.

Çin’e ait SinoVac firmasının üretmiş olduğu CoronaVac aşısının, ülkemizde 14 Eylül'de hayata geçirilen Faz-3 klinik çalışmalarıyla ilgili raporlar paylaşıldı.

Anadolu Ajansı'nın aktarmış olduğu ön rapora göre, gönüllü olan 9.150 kişiden 7.371’i Faz-3 çalışmalarına kabul edildi. Bu gönüllülerden 4.159’u yani yüzde 64,6’sı aşı kolunda, 3.612’si (yüzde 35,4) ise plasebo (boş aşı) kolunda yer aldı.

Böylece 7.371 gönüllüye 10.828 doz aşı uygulanmış oldu. Çalışma kapsamında 3.457 gönüllüye ise iki doz uygulama yapılarak tamamlandı.

    Aşının %91,25 Etkili Olduğu Açıklandı!

    Yapılan değerlendirmelerin, CoronaVac aşısı olan 752 ve plasebo uygulanan 570 kişi üzerinden ortaya konulduğu aktarıldı.

Bu çalışma sonucunda, plasebo uygulanmış olan 570 kişi arasından 26’sında hastalık meydana gelirken, aşı kolundaki 752 kişi içinden sadece 3’ünün Covid-19 testi pozitif çıktığı görüldü. Bu doğrultuda, aşı etkinliği %91,25 olarak hesaplandı.

Plasebo yapılan gönüllülerin sayısı arttığı gibi hasta olanların sayısının da artacağı düşünülüyor. Buna göre aşının etkinliğinin önümüzdeki günlerde daha da yukarıya tırmanması bekleniyor.

Bu sonuçların yanı sıra, plasebo kolundaki 26 koronavirüs hastasının 6’sında hastaneyi yatırmayı gerektirecek ciddi Covid-19 enfeksiyonları görülürken, aşı yapılan 3 hastada hastalık meydana gelmedi. Yalnızca hafif semptomlar tespit edildi.

    Hangi yan etkiler görüldü?

    Paylaşılan ön raporda, aşının güvenirliğine dair yapılan çalışmalara da aynı şekilde yer verildi.

Aşı güvenliği analizleri, 2.964 kişideki verilere göre yapıldı. Bunların 593’ünde yorgunluk ve baş ağrısı gibi ağır olmayan yan etkiler gözlendi.

İlk dozun uygulanmasından sonra gönüllülerin %4,7 sinde yorgunluk meydana gelirken %3,9’unda baş ağrısı ve %1,9’unda ise aşı yapılan bölgede ağrılar görüldü.

İkinci dozun uygulanmasının ardından yan etkilerde bir farklılık olmazken, yorgunluk hissi yaşayanların oranı %2,5, baş ağrısı geçirenlerin %2,3 ve aşı yapılan bölgede ağrı hissedenlerin oranı %0,5 şeklinde düştüğü belirlendi.

Gönüllülerden 29’unda Covid-19 tespit edildiği bu çalışmalarda, sayı 40’a ulaşana kadar sürdürüleceği bilgisi aktarıldı.

    4 Kademeden Oluşan Aşılama Stratejisi Uygulanacak

    Yapılan sözleşmeye göre şubat ayının sonuna kadar 50 milyon dozun teslim alınacağı CoronaVac aşısının, 3 milyon dozun 28 Aralık Pazartesi itibarıyla Türkiye'ye sınırlarına ulaşması tahmin ediliyor.

Aşılama programı, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu doğrultuda aşılar, dört aşamalı stratejiye göre uygulanacak.

Birinci Aşama: Sağlık çalışanları başta olmak üzere, 65 yaş üstü vatandaşlarla birlikte yaşlı, engelli ve koruma evlerinde kalanlar gibi kalabalık ortamlarda yaşayan yetişkinler aşılanacak.

İkinci Aşama: Toplumun işleyişi adına gerekli görülen sektörlerde, yüksek riskli ortamlarda bulunan, kritik işlerde çalışan insanlarla 50 yaş ve üzerinde olan aynı zamanda en az bir kronik hastalığı olan kişiler aşılanacak.

Üçüncü Aşama: 50 yaş altında en az bir kronik hastalığı olan vatandaşlar, genç yetişkinler ve ilk iki grupta yer almayan meslek gruplarında çalışanlar yer alacak.

Dördüncü Aşama: Diğer aşamaların dışında kalan herkes aşılanacak.

    Birinci aşamada yaklaşık 9 milyon kişi aşılanması planlanırken, en geç nisan ayına kadar ikinci ve üçüncü aşamada yer alanların aşılanması planlanıyor.