• BIST 105.360
  • Altın 376,651
  • Dolar 6,8128
  • Euro 7,5343
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 15 °C

Türkiye'den Kosova'ya Fetö'yle mücadele çağrısı!

Türkiye'den Kosova'ya Fetö'yle mücadele çağrısı!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "FETÖ'yle mücadelemizde kardeş Kosova'yı daha güçlü bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Özellikle FETÖ'nün...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "FETÖ'yle mücadelemizde kardeş Kosova'yı daha güçlü bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz. Özellikle FETÖ'nün oradaki faaliyetlerine yönelik somut adımları beklememiz bizim en doğal hakkımızdır kardeş Kosova'dan ve Kosova hükümetinden" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Behgjet Pacolli ile bir araya geldi. Bakanlıkta gerçekleşen görüşmenin ardından Çavuşoğlu ve Pacolli ortak basın toplantısı düzenledi. Görüşmede ikili ilişkilerin ele alındığını anlatan Bakan Çavuşoğlu, "Her alanda Kosova'nın güçlü olması bizim önceliğimizdir. Kosova'nın ekonomisini güçlendirici yatırımlarda Türkiye ve Türk firmaları olarak önemli rol oynayacağız, ticaret hacmimizi artıracağız. Aramızdaki her alandaki ilişkilerin hukuki alt yapısını bundan sonraki süreçte imzaladığımız anlaşmaları onaylayarak ve henüz müzakeresini yaptığımız anlaşma taslaklarını da imzalayarak güçlendireceğiz" diye konuştu.

TİKA'nın Kosova'da birçok projeyi hayata geçirdiğini söyleyen Çavuşoğlu, ortak mirasların tekrar canlandırılması, ihya edilmesi, istihdam artırıcı projelerin hayata geçirilmesi ve kalkınma projelerinin desteklenmesinin TİKA'nın bu ülkedeki prestijini artırdığını aktardı.

"FETÖ'YLE MÜCADELEMİZDE KARDEŞ KOSOVA'YI DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YANIMIZDA GÖRMEK İSTİYORUZ"

Bakan Çavuşoğlu, Sırbistan'la Kosova arasındaki diyaloğu desteklemeye devam edeceklerini de vurguladı. "FETÖ'yle mücadelemizde kardeş Kosova'yı daha güçlü bir şekilde yanımızda görmek istiyoruz" diyen Çavuşoğlu, "FETÖ'ye karşı atılması gereken adımları da bugün kendisiyle değerlendirdik. Bazı alınan tedbirleri bize anlattılar. Özellikle FETÖ'nün oradaki faaliyetlerine yönelik somut adımları beklememiz bizim en doğal hakkımızdır kardeş Kosova'dan ve Kosova hükümetinden. Bir terör örgütünün mensuplarının kardeş bir ülkede faaliyet göstermesini kabullenmemiz mümkün değil. Maarif Vakfımız Kosova'da iki okul açtılar. Maarif Vakfımızın Kosova'nın değişik şehirlerinde yeni okullar açması için de birlikte çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, 2018 yılının ilk çeyreğinde Kosova'ya bir ziyaret yapma konusunda söz verdiğini de kaydetti.

"KOSOVA'NIN TANINMASI İÇİN GAYRET SARF EDİYORUZ"

Çavuşoğlu, Sırbistan'a başarılı bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ve ikili ilişkileri Sırbistan'la da geliştirdiklerini belirterek, "Güçlü mekanizmalarla Batı Balkanlar'ın istikrarına ve kalkınmasına da katkı sağlıyoruz. Biz inanıyoruz ki Balkanlar'daki bu dayanışma ve Balkanlar'ın Avrupa Atlantik Entegrasyonu, Balkanlar'da yaşayan tüm toplumların yararına olacaktır. Biz Kosova'nın uluslararası alanda itibarının artması, tanınması ve uluslararası kurumlarla entegrasyonu ya da kurumlardan statü elde etmesi için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Kosova'nın hiç olmadığı ortamlarda bile Kosova'nın bizden bir ricada bulunmasına gerek olmadan bu çalışmaları zaten Cumhurbaşkanımız Erdoğan nezdinde, Başbakanımız Binali Yıldırım nezdinde yapıyoruz ve Dışişleri Bakanı olarak da ziyaret ettiğimiz her ülkeye yola çıkmadan önce arkadaşlarımıza "bu ülke Kosova'yı tanımış mı, tanımamış mı" diye soruyoruz. Kosova'nın tanınması için gayret sarf ediyoruz. Kosova yönetiminden beklentimiz şirketlerimize daha fazla sahip çıkılmasıdır ve bürokrasinin azaltıması ve bir sorun olduğu zaman bu sorunun kısa süre içinde giderilmesi. Kosova yönetimiyle Türk firmalarının Kosova'daki yatırım miktarını artıracağız, şirketlerimizi teşvik ediyoruz. Kosova önemli projeleri hayata geçiriyor ve Türk firmaları da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu projeleri üstlenmek için çok hevesliler. Biz Kosova ile olan ilişkilerimizi başka ülkelerle olan ilişkilerimize alternatif olarak görmüyoruz. Başka ülkelerle iyi ilişkilerimizi de Kosova politikamızı hiçbir zaman etkilemez, değiştirmez. Bu konuda kararlılığımız tamdır" açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE HER ALANDA GENÇ KOSOVA DEVLETİNİ DESTEKLİYOR"

Kosova Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Pacolli ise Türkiye ile Kosova arasında diplomasi, lojistik, ekonomi, eğitim ve kültür gibi alanlardaki iş birliğinin artırılmasını istediklerini belirterek, "Türkiye her alanda genç Kosova devletini destekliyor. Bunun bilincindeyiz. Ekonomik iş birliği konusunda da Türk yatırımcı ve iş adamları Kosova'da faaliyet gösterdiği için son derece memnunuz" ifadelerini kullandı.

Kosova'nın Türkiye yanında olduğunda daha güçlü, gururlu ve onurlu hissettiğini vurgulayan Pacolli, Kosova'nın genç bir devlet olarak her alanda kalkınma ve yardıma ihtiyaç duyduğunu, ülkesinin Türkiye ile diplomatik altyapı alanında da iş birliği yapabileceğini aktardı. Pacolli, Sırbistan'dan 2008'de ayrılan Kosova'nın bu ülkeyle de diyalog konusunda son aşamaya geldiğini ve bu zorlu süreci barış anlaşmasıyla taçlandırmak istediklerini belirterek, Sırbistan ile Kosova arasındaki diyalog noktasında Türkiye'nin de etkili olabileceğini ifade etti.

Türkiye ile Kosova arasında imzalanan 46 anlaşma bulunduğuna değinen Pacolli, iki ülke arasında iş birliği konusunda kreatif olunması gerektiğini bildirdi. Pacolli, ayrıca Kosova'nın Türkleri kardeşi olarak gördüğünü vurguladı.

(Pelin Üzek Kılıç - Ömer Çetin/İHA)

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim