• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 12 °C

Türkiye'den saldırı sonrası flaş 'Fransa' kararı!

Türkiye'den saldırı sonrası flaş 'Fransa' kararı!
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin Fransa'ya destek vermek için NATO'daki Türk bayrağının yarıya indirildiğini söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, cuma namazını Ataşehir Mimar Sinan Camii'nde kıldı. Yıldırım'a burada İstanbul Valisi Vasip Şahin, AK Parti il Başkanı Selim Temurci eşlik etti. Yıldırım cuma namazının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.


“Fransız halkının acılarını paylaşıyoruz”
Yıldırım Fransa'da yaşanan terör saldırısıyla ilgili Türkiye'nin Fransa'nın acılarını paylaştığını ifade ederek, "Bu terör olayı dolayısıyla Fransız halkının acılarını paylaşıyoruz Türk milleti olarak. Fransız hükümetine terörle mücadelede işbirliği halinde olacağımızı ve her türlü yardımı, desteği vermeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum. Bilindiği gibi terörle yıllardan beri mücadele eden Türkiye olarak biz hep şunu söyledik. Terörün dini yok, imanı yok, milleti yok, insanlığı yok. Terörün bildiği tek şey var, öldürmek. İnsanları öldürmek, insanlara korku salmak ve ülkelerdeki barışı, kardeşliği, huzuru bozmak. Onun için bir kez daha şunu bütün dünya bilmelidir terörle mücadelede fark gözetmek, kimi terör örgütlerini az günahkar, kimilerini masum görmek en büyük yanlışlıktır. Bu yanlışlık yıllardan beri yapıldı, özellikle gelişmiş ülkelerde terördeki çifte standart her geçen gün acı sonuçları ortaya koyuyor.


“İşbirliği içinde olmalıyız”
Teröre karşı ülkelerin işbirliği içinde olması gerektiğini belirten Binali Yıldırım, “Gerek son İstanbul saldırısı, gerek bu Fransa’daki terör hadisesi bir güzel dayanışmayı da ortaya koydu. İstanbul saldırısında nasıl bütün dünya terörü lanetlediyse, tek yürek, tek ses olduysa, bugün Nice’te yaşanan da da görüyoruz ki artık dünya tek yürek, tek ses olmayı, dayanışma içinde mücadeleyi sürdürme konusunda bir kez daha kararlılık gösteriyor. Biz gerek bölgemizde, gerek dünyanın herhangi bir köşesinde yaşanan terör olaylarının önüne geçmek için BM başta olmak üzere birçok ülkenin daha sıkı işbirliği halinde olması lazım. İstihbarat yönüyle, bilgi paylaşımı yönüyle, güvenlik tedbirleri yönüyle bu işbirliğinin hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz” diye konuştu. 


“Terör olayına bir dayanışma gösteriyoruz ve NATO'daki bayraklarımızı yarıya indiriyoruz “
Başbakan Binali Yıldırım, “Bugün NATO toplantısında alınan kararla bütün üye ülkelerinin bayraklarının yarıya indirilmesi kararlaştırıldı. Bu çerçevede biz de terör olayına bir dayanışma gösteriyoruz" diyerek NATO'daki Türk bayrağının yarıya indirildiğini söyledi. Başbakan Yıldırım, "Aynı şeyi bütün NATO ülkeleri Atatürk Havalimanı saldırısında yapmışlardı” şeklinde konuştu.


“İstanbul'da teröre karşı yoğun güvenlik önlemi alınıyor”
İstanbul'un terörün hedef merkezlerinden biri olduğunu belirten Başbakan Binali Yıldırım, “İstanbul terörün hedef merkezlerinden bir tanesi. O yüzden İstanbul’da, valilik, emniyet müdürlüğü ve güvenlik birimlerimiz en üst düzeyde terör ataklarına karşı tedbir almaya devam ediyor. En üst düzeyde alınacak ama takdir edersiniz ki her şeye rağmen istemesek de zaman zaman terör hadiseleri meydana geliyor. Dedim ya, terör kimi nerede, ne zaman vuracak belli olmaz. Fransızların bu kadar titizlenmesi, kendi misyonlarına bu tedbirleri alması yeterli olmadı. Terör Fransa’nın kalbinde tekrar kendini gösterdi. O ülke güvenlidir, bu ülke güvensizdir gibi ifadeler bir anlam ifade etmiyor. Her ülke aynı derece güvenlidir, her ülke aynı tehditlerle karşı karşıyadır. Zincirin en zayıf halkası gibi terörün en çok yoğunlaştığı o halkayı bulup güvenliği sağlamamız lazım. Suriye’de, Irak’ta ve bölgede yaşanan istikrarsızlıkların sona ermesi gerçek anlamda terörün sonlandırılması manasını taşıyor” dedi.


Tugay Saday
 

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim