Türkiye’nin En Büyük Projesi Hayata Geçiyor

Türkiye’nin En Büyük Projesi Hayata Geçiyor

8 BİN 800 ADET PANEL 100 İNVERTÖR BAĞLI OLARAK ÇALIŞACAK.

Adıyaman’da DSİ Genel Müdürlüğü tarafından ilk ve tek, devletin yapmış olduğu en büyük güneş enerji projesi, bir ay içinde panelleri kurularak hayata geçirilecek. Projeyle, tarım kenti Adıyaman’ın ırgat şehir olmaktan kurtarılması planlanıyor.

Adıyaman merkez Doyran köyü sınırlarında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Güneş Enerji Santrali (GES) için 38 bin metrekarelik alanda 8 bin 800 tane güneş enerji paneli kuruldu. Güneş enerji santralinde günde 2 MW elektrik enerji üretilecek. Santralin tam kapasite ile 3.500.000 kWh/sene elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor. Toplam 9 milyon TL’ye mal olacak olan GES’in açık oturum ve invertörleri yurt dışından getirildi. İnvertörler ve paneller takılmaya başladı. 2015 yılı Nisan ayında başlamış olan çalışmalar, 2015 yılı Aralık ayı sonu itibariyle bitecek.

‘IRGAT KENT’ OLMAKTAN KURTULACAK

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde arazilerin sulamasında kullanılan sulama pompaj istasyonları senelerdir çalışmıyor. Yüksek enerji maliyeti sebebiyle çiftçiler tarlalarında ekim yapamıyor. Sulu tarım yapılamadığı için mağdur olan vatandaşlar başka kentlere mevsimlik işçi olarak çalışmaya gidiyor. GES Projesiyle beraber üretilecek enerji, Samsat’ta 28 bin dönem arazinin sulanmasını sağlayacak. Sulu tarım ile beraber verimli topraklardan bolca ürün elde edilecek.

“ENERJİ MALİYETLERİ ÇOK DÜŞÜK OLACAK”

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş bununla beraber Vali Yardımcısı Murat Süzen, DSİ 203. Şube Müdürü Hakan Kaya ile beraber panellerin kurulum çalışmalarını inceledi. DSİ Genel Müdürlüğünün ilk ve tek, devletin en büyük güneş enerji paneli olan Çamgazi GES ile bir ilkin gerçekleştirildiğini anlatan Vali Mahmut Demirtaş, “2015 yılının Nisan ayında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir projenin ihalesi yapıldı. Bu projenin amacı, bir taraftan Ar-Ge Projesi olmasının yanında bilhassa Samsat ilçesinde daha öncesinden sulama birliklerimiz vardı. Sulama birliği vasıtasıyla çiftçilerimiz Atatürk Barajı’ndan elektrik enerjisi ile sulama yapıyordu. Fakat elektrik maliyetleri çok yüksek olunca, çiftçilerimiz elektrik borcunu ödeyemedi. Birlik çalışamayacak bir hale geldi. Bunun üstüne Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ve DSİ Genel Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuz görüşme neticesinde çiftçilerimizin elektrik maliyetini düşürmek hedefiyle bu Ar-Ge projesi hazırlandı. 2015’in Nisan ayında bu projenin, hem proje ihalesi hem yatırım ihalesi yapıldı. İnşallah kısmet olursa bu senenin sonlarında da bu proje tamamlanacak ve çiftçilerimizin hizmetine sunacağız. Samsat’ta bulunan 28 bin dönüm arazinin sulanması ve oradaki sulama maliyetlerinin doğrusu elektrik maliyetlerinin düşürülmesine yönelik olan bir projedir. Bunun çiftçimize çok ciddi anlamda katkısı olacağına inanıyoruz” dedi.

Cazibenin olmadığı yerlerde güneş enerji panellerinin çok düşük maliyetli olacağını anlatan Vali Demirtaş, “Çekici sularda hiçbir maliyet yok. Oradaki değişken durağan(durgun) maliyet çok daha düşüktür. Buradaki durağan(durgun) maliyet birazcık daha çok sadece çiftçilerimiz için çok mühim bir projedir. Türkiye’de devlet tarafından yapılan en büyük proje olmasının yanında, DSİ Genel Müdürlüğü’nün yapmış olduğu ilk ve tek proje. İnşallah bunun neticelerini alırsak cazibenin olamayacağı yerlerde bu projenin daha yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu projenin hakikaten hayata atlatılmasında alın teri döken başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Başbakanımıza, Bakanlar Kurulu Üyelerimize, Orman ve Su İşleri Bakanımıza, DSİ Genel Müdürlüğümüze, İlimiz Milletvekillerine ve alın teri döken herkese çok teşekkür ediyorum. Bu proje Adıyaman için Samsat için çok mühim bir proje. İnşallah en kısa süre hayata geçireceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.