Türkiye’nin en önemli sorunu ne?

Türkiye’nin en önemli sorunu ne?

Türk halkının en büyük problemleri yüzde 55.1 ile işsizlik, yüzde 48.2 ile terör ve yüzde 21.6 ile eğitim konuları olarak belirlendi.

Uluslararası Antalya Üniversitesi tarafından TNS Piyasa Araştırma ortaklığıyla gerçekleştirilen, gençlerin ve Türk halkının öncelikli sorun ve beklentilerini ortaya koyan araştırma sonuçları paylaşıldı. Türkiye genelinde 18 ilde 18 yaş ve üzeri bin 512 kişi ile yüz yüze Aralık 2015 döneminde gerçekleştirilen araştırmaya göre kadına şiddet, belirtilen sorunlar arasında 2.8 ile 9. sırada yer aldı.

Türk halkının en büyük sorununun yüzde 48.2 ile terör olduğu, gençlerin yüzde 55.1’inin işsizlik ve yüzde 21.6’sının eğitim konularını en önemli sorun olarak belirttiği tespit edildi.


Türkiye nüfusunun yüzde 16.5’ini oluşturan gençler, en önemli sorunları olan işsizliğin nedenini yeterli iş alanı olmamasına bağladı.


Türkiye’nin gündeminden düşmeyen en önemli sorunlardan biri olan kadına şiddete 2015 yılında 303 kadın uğradı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre Türkiye’de her 10 kadından 4’ü fiziksel şiddete uğrarken şiddete uğrayan kadınların oranının her yıl ortalama yüzde 33 arttığı kaydedildi.


Uluslararası Antalya Üniversitesi tarafından TNS ortaklığıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre kadına şiddet belirtilen sorular içinde yüzde 2.8 ile ancak 9. sırada yer aldı. Kadına şiddete en büyük tepkiyi yüzde 6.4 ile İstanbul, İzmir ve Ankara gösterdi. Kadına şiddeti ülkenin birinci sorunu olarak görenlerin oranı ise yüzde 0.4 oldu.


EN ÖNEMLİ SORUN TERÖR, RUSYA SORUNU VE MÜLTECİ ALIMI KRİZ DEĞİL
Türkiye’nin en büyük sorununun yüzde 48.2 ile terör olduğu görülen araştırmada işsizlik yüzde 37.2 oranıyla ikinci, ekonomi ise yüzde 25.3 ile üçüncü büyük sorun olarak öne çıktı. Eğitim yüzde 9.4 ile dördüncü, mülteci yüzde 5.9 ile beşinci, Rusya krizi yüzde 5.1 ile altıncı sırada yer alırken bunları yüzde 3.4 ile adalet, yüzde 3.3 ile dış politika, yüzde 2.8 ile ka
dına şiddet takip etti.


RUSYA KRİZİ ÖNCELİKLİ GÖRÜLMÜYOR
Son dönemde gündemden düşmeyen Rusya krizi ve mülteci alımı konuları ise Türk halkı için öncelikli sorun olarak görülmüyor. Halkın yüzde 5,9’u mülteci alımının soruna neden olacağına inanırken, araştırmaya katılanların sadece yüzde 5,1’i Rusya ile yaşananları kriz olarak görüyor.


GENÇLER İŞ YOK DİYOR
Araştırma sonuçlarına göre 2015 yılında 18 yaş ve üzeri gençlerin en önemli sorunu yüzde 55.1 ile işsizlik olduğu belirlendi. Eğitim yüzde 21.6 ile gençlerin en önemli ikinci sorunu olarak öne çıkarken, terör yüzde 7 ile üçüncü sırada yer aldı.


Türkiye çapında gerçekleştirilen araştırmada tüm katılımcılar tarafından ülkenin en büyük sorunu olarak görülen terör, işsizlik, eğitim ve ekonomiden sonra yüzde 6 ile dördüncü sırada yer aldı.


EN UMUTLU İÇ ANADOLU, EN KARAMSAR EGE
Araştırma kapsamında görüşülen her 10 kişiden 4’ü önümüzdeki 5 yıl içerisinde ekonomik yaşam standartlarının şu anki durumundan çok daha iyi ya da iyi olacağını düşünüyor. Kötü ya da çok daha kötü olacağını belirtenlerin oranı ise yüzde 28. Buna karşılık her 10 kişiden 3’ü önümüzdeki 5 yıl içerisinde de şu anki durumları ile aynı seviyede olacağını ifade ediyor.


Kent kesiminde yaşayanlar kır kesiminde yaşayanlara, 25-34 yaş grubu diğer yaş gruplarına kıyasla ve AB gelir grubu da diğer gelir gruplarına kıyasla önümüzdeki 5 yıl içerisinde ekonomik yaşam standartlarının çok daha iyi veya iyi olacağı görüşünde.


Ekonomik yaşam standartlarına ilişkin beklentileri de ortaya koyan araştırmaya göre, halkın yüzde 33,9’u Türkiye’de yaşayan insanların ekonomik yaşam standartlarının 5 yıl içinde değişmeyeceğine inanıyor. Ekonominin daha iyiye gideceğine inanan bölge en yüksek oran yüzde 56,6 ile İç Anadolu olurken, Ege bölgesi yüzde 60,2 ekonominin kötüye gideceğini düşünen bölge oldu.


Diğer bölgelerde Türkiye’nin en önemli sorunu terör iken, Ege Bölgesi’nde ekonomi yüzde 66,4 ile ülkenin en önemli sorunu olarak görüldü.

Kaynak:Haber Kaynağı